Wszystkie tajemnice kalendarza szczepień

Pacjent boi się szczepionki - przypomnijmy mu czym jest choroba. O dylematach towarzyszących tworzeniu nowego kalendarza szczepień mówi w Kompendium24.pl prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, pediatra, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.


Kompendium24.pl: W najbliższych dniach poznamy kalendarz szczepień na przyszły rok ( art. z dnia 10 października 2019 r. ). Obecny wprowadził tylko dwie nowości: w przypadku szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce przyspieszono drugą dawkę - podawana jest w 6. roku życia, a nie w 10. Natomiast szczepienie przeciw gruźlicy wykonywane jest u noworodka przed opuszczeniem szpitala, a nie w pierwszych 24 godzinach życia. Tak drobne zmiany przyniosły rozczarowanie, jaka jest szansa, że tym razem będzie inaczej?

Prof. Jacek Wysocki: Zmiany były drobne, ale bardzo ważne. Dlaczego? Wiemy, że po pierwszej dawce szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce mniej więcej 10 proc. szczepionych pacjentów może nie odpowiedzieć prawidłowo i nie uzyskać odporności. Druga dawka ma to wyrównać, ponieważ z tych 10 proc. aż 90 proc. odpowie pozytywnie. W bardzo wielu krajach drugie szczepienie wykonuje się wkrótce po pierwszym, na przykład w Niemczech oba robi się w drugim roku życia. W innych krajach pierwszą dawkę wykonuje się w drugim roku życia, a następną przed pójściem dziecka do szkoły. I ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.