2 Depresja - diagnostyka i rozpoznanie

Wg Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z wiodących przyczyn niesprawności oraz niezdolności do pracy. Według prognoz do 2020 roku będzie na 2 miejscu wśród najczęstszych chorób (zaraz po chorobach układu krążenia), a w 2030 roku wysunie się na niechlubne pierwsze miejsce. Więcej na ten temat przedstawia lek. Dorota Wojtłowska-Wiechetek, Centrum Terapii Dialog.

Wstęp - epidemiologia

Obecnie na depresję na świecie choruje 350 mln osób, a ekonomiczne koszty jej leczenia w samej Europie sięgają 170 miliardów euro.

W Polsce 10% obywateli ma kryterialne objawy depresji, a co 5 pacjent zgłaszający się do lekarza rodzinnego wykazuje chociaż jeden z jej objawów.

Choroba ta 2 x częściej dotyczy kobiet i najczęściej jest diagnozowana w przedziale wiekowym 20-40 lat.

Niestety aż połowa przypadków nie zostaje należycie rozpoznana podczas pierwszej wizyty, a spośród osób z rozpoznaną depresją ½ nie otrzymuje adekwatnego leczenia.

Pojedynczy epizod depresji trwa na ogół 4-6 miesięcy, 20% epizodów trwa ponad rok. Między 50 a 85% pacjentów, którzy przeszli jeden epizod dużej depresji w ciągu najbliższych miesięcy przeżyje kolejny, dlatego nie wystarczyć leczyć depresję tu i teraz należy również zapobiegać jej nawrotom i łagodzić ich przebieg:

- 90% z nie leczoną lub leczoną niewłaściwie depresją w ciągu 2 lat ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 29-05-2019.