Do Brazylii na lekach immunosupresyjnych - można?

Witam! Młoda kobieta, z wieloletnim nieswoistym zapaleniem jelita grubego w wywiadzie, obecnie bez dolegliwości, planuje tygodniową podróż do Brazylii. Trasa: głównie zwiedzanie Amazonii (rejon występowania malarii i ...

14-11-2011 08:43

"Last-minute" do Indii - czy szczepić?

Witam, zdrowy 30-latek za tydzień wyjeżdża do Indii, na kilka tygodni, zawodowo. Będzie jeździł po kilku większych miastach, praca o charakterze raczej biurowym, żywienie w kantynach pracowniczych, wg pacjenta - w dobrych warunkach sanitarnych. Dowiedział się wczoraj o tej "propozycji nie do o...

11-11-2011 10:26

szczepienia przeciw grypie przed ciążą

Kiedy najbezpieczniej zaszczepić pacjentkę przeciw grypie przed planowaną ciążą? (w jakich miesiącach roku, w których dniach cyklu miesięcznego) Która szczepionka jest najlepsza? Czy istnieją przeciwskazania do ...

09-11-2011 22:16

Czy Polska musi być krajem o jednej z najgorszych statystyk raka szyjki macicy w Europie?

Polska jest krajem o wyjątkowo niekorzystnych wskaźnikach epidemiologicznych dotyczących raka szyjki macicy. Wprawdzie należymy do krajów o średniej zachorowalności na raka szyjki macicy w odniesieniu do umieralności na ten nowotwór wypadamy znacznie gorzej. Zachorowalność na ten nowotwór w Pols...

24-10-2011 15:58

schemat szczepień przeciwko pneumokokom

hej, mam kolejne pytanie dotyczące szczepień. Dziecku 4 letniemu, po zabiegu Kasai, zalecono szczepienie przeciw pneumokokom. Zaszczepione w sierpniu 1 dawką Prevenaru 13, wczoraj zgłosiło się na szczepienie kole...

19-10-2011 08:29

Jakie powikłania mogą być wywołane przez rotawirusy?

Odwodnienie i zakażenia elektrolitowe a w skrajnych przypadkach wstrząs hipowolemiczny i zgon to znane lekarzom powikłania zakażeń rotawirusowych.Jeżeli jednak przyjrzeć się dokładniej doniesieniom naukowym, okazuje się, że u dzieci zakażonych rotawirusami występują również inne powikłania. Dotyc...

18-10-2011 16:43

Szczepienie przeciwtężcowe w ciąży

Pacjentka 30 lat, w 20 tyg ciąży, ostatni raz szczepiona przeciwtężcowo w 18rż, nadepnęła na budowie na gwóźdź, przebijając stopę na ok 1,5 cm. Rana goi s...

21-10-2011 20:10

Szczepienia w anoreksji.

Witam. Mam 18 letnią pacjentkę z anoreksją i obecnie obniżoną liczbą WBC do 3,7 tys (norm...

20-10-2011 22:32

Nowe szczepionki i szczepionki skojarzone. Czy na pewno chodzi tylko o pieniądze?

Koleżanki i koledzy! Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat motywacji kryjących się za propagowaniem szczepień i wprowadzaniem do stosowania bardziej nowoczesnych produktów np. szczepionek skojarzonych. Niektórzy uważają, że jedynym powodem zmian są kwestie zysku wytwórców. Ja osobiście w to n...

12-10-2011 09:43

Ospa wietrzna i półpasiec (lub coś podobnego)

Witam!Jeżeli pozwolicie wróćmy do tematu ospy wietrznej i szczepień przeciwko tej chorobie. Zgodziliśmy się już, że ospa wietrzna może przebiegać ciężko i nie zawsze potrafimy to przewidzieć. Nigdy nie mamy pewności, że ogólnie zdrowy pacjent przejdzie wiatrówkę łagodnie. Zachorowanie zawsze wią...

05-10-2011 10:30

Niechęć pacjentek/rodziców do szczepienia HPV?

W sąsiednim wątku toczy się dyskusja, w której dużo miejsca zajmują Wasze, lekarskie opinie na temat szczepień przeciwko HPV. Chciałbym równolegle zapytać o drugą stronę medalu – czy spotkaliście się z wątpliwościami ...

04-08-2011 19:15

Szczepionki skojarzone - pytania i odpowiedzi

Witam!Wracamy do tematu szczepionek skojarzonych. Z przebiegu dotychczasowej dyskusji wynika, że generalnie zgadzamy się co korzyści płynących ze stosowania szczepionek skojarzonych: pozwalają zmniejszyć liczbę wizyt i uprościć program szczepień ochronnych. Nasze doświadczenia ze stosowaniem szcz...

28-09-2011 17:22

Pisemna zgoda na szczepienie obowiązkowe

Jak w praktyce to u Was wygląda ? Bi...

05-10-2011 19:47

Szczepienia przeciwko HPV w Polsce – dlaczego tak mało szczepimy?

Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej skutecznych zabójców kobiet w Polsce. Statystyki zapadalności i umieralności na raka szyjki w naszym kraju są jedne z najgorszych w Europie. Jesteśmy więc krajem, w którym szczególnie skuteczna mogłaby okazać się profilaktyka pierwotna raka szyjki macic...

21-09-2011 13:11

Czy szczepić przeciw WZW typu B obowiązkowo przed operacją?

Drogie koleżanki i koledzy! W związku z wkrótce rozpoczynającą się coroczną akcją szczepień przeciwko wirusowym zapaleniom wątroby ("żółty tydzień"), będzie okazja do zabezpieczenia się przeciwko wzw B oraz wzw A za mniejsze pieniądze. Chciałbym zatem zapytać Was o opinię na temat takich akcji, a...

13-09-2011 13:07

Algorytmy postępowania w szczepieniach

Drogie koleżanki i koledzy!Czy widzicie potrzebę przygotowania algorytmów postępowania w najczęstszych sytuacjach związanych ze sczepieniami jak np. opóźnienie szczepienia, dziecko powracające z zagranicy, wyjazdy do tropiku, czy szczepienia w najczęstszych schorzeniach przewlekłych (np. astma os...

19-09-2011 08:45

Szczepienie w trybie przyspieszonym Hepavaxem?

Trafiła w spadku po urlopującej się koleżance do mnie pacjentka do trzeciej dawki szczepienia p/WZW B w trybie przyspieszonym przed kolonoskopią.Otrzymała 2 dawki w schemacie 0-7-21-6mc ale dost...

31-08-2011 21:17

Czterowalentna szczepionka p/meningokokom

Szukam informacji na temat nowozarejestrowanej czterowalentnej szczepionki dla dzieci p/meningokokom. Słyszałam, że takowa rejestracja już jest, ale nie widzę nic jeszcze w aptekach. Czekam na nią z zaszczepieniem ki...

26-08-2011 16:48

Doszczepianie Priorixem

Witam, czy doszczepiacie dzieci drugą dawką Priorixu? Pytam o dzieci zaszczepione najpierw odrą, a następ...

31-08-2011 16:58

MMR a krwiak

Przyszedł dziś roczniak na szczepienie MMR z wielkim odstającym guzem(krwiakiem) na czole mama twierdzi że tydzień temu uderzył głową w ścianę.Po pierwsze zastanawiałam się w ogóle czy szczepić idąc to...

23-08-2011 21:05

Czas na pneumokoki?

Witam, Jestem pediatrą, Ordynatorem Oddziałem Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie [referencyjnego ośrodka dla leeczenia zakażen OUN u dzieci dla regionu Polski południowo-wschodniej]. Jednocześnie czynnie zajmuje sie wakcy...

09-08-2011 12:53

Szczepionki wysokoskojarzone - fakty i mity

Witam, Nazywam się Ernest Kuchar. Szczepieniami ochronnymi zajmuję się od ponad 20 lat. Obecnie pracuję jako adiunkt w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych AM we Wrocławiu oraz w poradni przyklinicznej, gdzie poza typowymi chorobami zakaźnymi zajmujemy się własnie szczepieniami, zwłaszcza w sy...

25-07-2011 15:58

Szczepienia 5- i 6-walentne?

Szczepienia skojarzone mają wiele zalet: mniej zastrzyków, mniej konserwantów i innych substancji pomocniczych, wreszcie mniej naszej p...

28-07-2011 11:19

dziecko po kontakcie z półpaściem - kiedy szczepić ?

Witam, zakładam nowy wątek w celu kontynuacji poprzedniego :) http://konsylium24.pl/posts/25714?page=1 Wczoraj, 24 lipca, mięły 3 tyg od kontaktu moich dzieci z osobą chorą na półpasiec. Do tej pory nie zachorow...

25-07-2011 23:57

Dziecko urodzone w Irlandii - szczepienia

Zgłosiła się do mnie matka dziecka obecnie 2-miesięcznego– urodzone w Irlandii, zaszczepione ... po urodzeniu, teraz są w Polsce, jeszcze przez miesiąc, chcieliby się zaszczepić Hexą i ''na pneumoko...

27-07-2011 17:29

Ponowne szczepienie na ospę?

Witam Zastanawiam się,czy nie zaszczepić ponownie 5letniego synka na ospę-mały ma 5 lat-szczepiony w 9 miesiącu Varlixem-wtedy w kalendarzu była jednorazowa dawka-teraz są 2 w odstępie 6 tygodni... wiem,że inne dzieci ...

27-07-2011 23:08

Szczepienia raz jeszcze

Witam, wybieram się z 6 tyg synkiem na szczepienie, chcę wykupić hexę i zastanawiam się nad prevenarem. W domu mam jeszcze przedszkolaka, szczepionego przeciw pneumokokom i stąd moje pytanie, cz...

27-07-2011 11:08

... ...

Witam! Mam takie zapytanie; czy pięciolatki można szczep...

21-07-2011 12:20

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej