1 Niepowikłane ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – opis przypadku

Autor: Redakcja serwisu

Wstęp

Niepowikłane ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek jest następstwem zakażenia wstępującego z dolnego odcinka układu moczowego. Zakażenie i proces zapalny dotyczą układu kielichowo-miedniczkowego oraz przylegającego miąższu rdzenia nerki.
W niniejszej pracy zaprezentowano przypadek 43-letniej pacjentki z objawami niepowikłanego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, będącym następstwem zapalenia pęcherza moczowego.

Opis przypadku

Do gabinetu POZ zgłosiła się 43-letnia kobieta z uczuciem osłabienia, dreszczy z towarzyszącym wzrostem temperatury ciała w pomiarach domowych do 38 st. Celsjusza oraz dolegliwości bólowych w prawej okolicy lędźwiowej. Objawy nasilają się od 3 dni. Chora nie leczy się z powodu chorób przewlekłych, stosuje jedynie hormonalną terapię antykoncepcyjną.
U pacjentki 2 tygodnie wcześniej wystąpiły dolegliwości dyzuryczne oraz częstomocz z parciami naglącymi. Pacjentka zastosowała samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem furazydynę w dawce 100 mg dwa razy dziennie przez 4 dni, do ustąpienia objawów.
W badaniu przedmiotowym tkliwość w okolicy nadłonowej, poza tym brzuch miękki, niebolesny, bez objawów otrzewnowych, dodatni objaw Goldflama po stronie prawej.
Zlecono wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu. W badaniu ogólnym moczu stwierdzono obecność pojedynczych erytrocytów, 25 leukocytów oraz obfitą florę bakteryjną.
Ze względu na zgłaszane objawy niepożądane po przyjęciu ciprofloksacyny w przeszłosci, do czasu otrzymania wyników posiewu moczu zlecono terapię empiryczną amkosycyliną z kwasem klawulanowym w dawce 875 mg+125 mg (Taromentin 1 g) 2 razy dziennie doustnie przez 10 dni, oraz jednorazową dawkę ceftriaksonu 1 g domięśniowo w warunkach POZ.
Wykonano ambulatoryjnie USG jamy brzusznej - obie nerki prawidłowej wielkości i położenia, bez ewidentnych złogów i zastoju, zmian rozrostowych nie stwierdza się, pęcherz moczowy gładkościenny bez ech wewnętrznych.
Pacjentka zgłosiła się po wyniki posiewu moczu po upływie 5 dni, w którym wyhodowano E. Coli >10^5CFU/ml oporny na fluorochionolony, wrażliwy na zastosowane leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym. Pacjentka zgłosiła znaczną poprawę samopoczucia i ustąpienie dolegliwości.

Komentarz

W omawianym przypadku wdrożenie antybiotykoterapii empirycznej umożliwiło eradykację bakterii wywołującej infekcję.
Ze względu na reakcję alergiczną na ciprofloksacynę w wywiadzie, zastosowano leczenie alternatywne amoksycyliną z kwasem klawulanowym.
Wcześniejsza diagnoza i wdrożenie prawidłowego schematu leczenia w kierunku zapalenia pęcherza moczowego prawdopodobnie mogłoby zapobiec wystąpieniu niepowikłanego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u pacjentki.


Redakcja serwisu