7 Racjonalna antybiotykoterapia w dobie zakażeń SARS-CoV-2

Autor: Redakcja serwisu

Oprócz tego, że antybiotyki wykazują działanie przeciwbakteryjne, część z nich – szczególnie te z grupy makrolidów – działa także przeciwzapalnie, co może być pomocne w leczeniu nawet takiego rodzaju infekcji, w których normalnie by się ich nie zastosowało.

Istnieje jeden szczególny antybiotyk – azytromycyna, która z uwagi na swoje działanie plejotropowe, jest antybiotykiem dozwolonym do stosowania w leczeniu zakażeń wirusowych. Aby jednak skutecznie leczyć pacjenta antybiotykami, należy na początku przejść 3 istotne etapy – czyli dobrze zacząć, zewaluować terapię i na koniec zdeeskalować ją. Wszystko to ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala uniknąć błędów i zmniejszyć ryzyko nabywania oporności przez patogeny. Warto pamiętać, że u pacjentów, u których przebieg choroby jest cięższy i dochodzi m.in. do zapalenia płuc, zmieniają się przede wszystkim parametry dystrybucyjne i farmakokinetyczne, co należy zawsze uwzględnić w strategii postępowania.

Jak zacząć antybiotykoterapię w wykorzystaniem azytromycyny prawidłowo, uwzględniając fenotyp lekowrażliwości drobnoustroju? Jakie dawkowanie przewidziano dla pacjentów z COVID-19? Co powinno zwrócić największą uwagę lekarza, jeśli chodzi o pacjentów z chorobami współistniejącymi?

Zachęcamy do obejrzenia ciekawego wykładu dr. hab. n. med. Jarosława Woronia z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM Kraków, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości dotyczące antybiotykoterapii w dobie zakażeń SARS-CoV-2.