4 Borelioza w pytaniach od lekarzy – odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości w praktyce klinicznej, cz. II

Autor: Redakcja serwisu

Jak wygląda obecnie obowiązujący schemat antybiotykoterapii boreliozy? Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska, przede wszystkim antybiotyk, który służy eliminacji krętków, należy zastosować po stwierdzeniu objawów boreliozy – wskazaniem nie są więc jedynie dodatnie wyniki w badaniach serologicznych. Długość terapii – według zaleceń międzynarodowych i polskich towarzystw naukowych – trwa od 10 do 28, maksymalnie 30 dni, a w dodatkowym leczeniu wykorzystuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, aby zminimalizować zapalenie i związane z nim dolegliwości.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) antybiotykoterapia polega na zastosowaniu amoksycyliny, doksycykliny, a wybranych przypadkach – jeżeli nie można zastosować wyżej wymienionych preparatów – azytromycyny i ceftriaksonu w postaci dożylnej. Prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska podkreśla również, że w zaleceniach dawkowania i wyborze leków należy kierować się wytycznymi PTEiLChZ, które opracowano w oparciu o rekomendacje europejskich towarzystw naukowych.

W ciekawym wykładzie wideo ekspertka wyjaśnia także, kiedy i u kogo przeprowadzić testy na boreliozę, jaka jest ich skuteczność, a także czy i kiedy oznaczać przeciwciała.

Wykład został przygotowany wspólnie z Kompendium24.pl.