3 Prof. Żukowski: Antybiotyk należy podać w ciągu pierwszej godziny od rozpoznania sepsy

Antybiotyk należy podać w ciągu pierwszej godziny od rozpoznania sepsy – rozmowa z dr. hab. n. med. Maciejem Żukowskim, kierownikiem Kliniki Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Panie Profesorze, czym jest sepsa? Czy zawsze wywołują ją bakterie i dlaczego organizm nie jest w stanie się przed nimi skutecznie obronić?

Sepsa to nieprawidłowa reakcja organizmu na zakażenie. Nasz organizm posiada mechanizmy, którymi broni się przed każdą infekcją – bakteryjną, wirusową, grzybiczą. Do sepsy dochodzi wtedy, kiedy ta odpowiedź jest w jakikolwiek sposób zaburzona lub niewystarczająca. Może to wynikać z wielu przyczyn – np. chorób współistniejących, bardzo agresywnego patogenu, chwilowego spadku odporności. Sepsę mogą wywoływać wszystkie patogeny, tzn. bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty; najczęściej jednak są to bakterie. Zwykle nasz organizm bardzo dobrze sobie z nimi radzi, infekcje nie sieją aż takiego spustoszenia jak przed laty, natomiast sepsa wciąż jest niebezpieczna i zbiera swoje żniwo. Powodem jest to, że nasz organizm w trakcie walki z infekcją uszkadza również swoje narządy.

Sepsa może zdarzyć się każdemu, nawet zdrowej osobie?

Tak. Sepsa występuje zarówno u noworodków, jak u dzieci czy osób dorosłych, zarówno zdrowych, jak z obciążeniami chorobowymi. Do sepsy może dojść nie tylko w szpitalu, ale także poza nim. Łatwiej nam mówić o przyczynach wystąpienia sepsy szpit...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.