Profilaktyka zakażeń układu oddechowego oraz popularyzacja szczepień wśród dorosłych

Obecna sytuacja epidemiologiczna wielu chorób zakaźnych jest wynikiem podejmowanych w przeszłości procedur terapeutycznych i prewencyjnych, a szczególnie realizowanie programów szczepień ochronnych. Wieloletnie doświadczenie związane z wytwarzaniem szczepionek przyczyniło się do poprawy stanu zdrowia populacji oraz znacznego spadku zapadalności na określone choroby zakaźne. Mimo że poziom zachorowalności znacznie obniżył się, nadal istnieje potrzeba kontynuacji szczepień. Ryzykiem wiążącym się z nierozważnym ich zaprzestaniem jest spadek odporności populacyjnej i tworzenie się nowych ognisk epidemii [1].

W Polsce szczepienia realizowane są według Programu Szczepień Ochronnych (PSO), który ogłaszany jest corocznie przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Z doniesień wielu autorów wynika, że coraz więcej rodziców/pacjentów kwestionuje potrzebę i bezpieczeństwo szczepień [2-8].
Zbadano, że przyczynami takiego stanowiska są: niska świadomość zdrowotna, celowe zachowania wynikające z indywidualnego sposobu życia, wyznania religijne, sytuacja materialna lub osobiste podejście do ochrony zdrowia [3, 8-12].
M. Ołpiński ocenił przyczyny obaw ludności USA dotyczące bezpieczeństwa szczepień. Były to: sceptyczne poglądy przedstawicieli ruchów antyszczepionkowych, brak zaufania do rządu i instytucji systemu ochrony zdrowia, wpływ środków masowego przekazu, teorie spiskowe na temat powiązań finansowych rządu, firm farmaceutycznych i lekarzy oraz brak kompletnej wiedzy naukowej z zakresu etiologii wielu chorób [4].
W przypadku amerykańskich nastolatków barierami szczepień były: obawy związane z występowaniem ubocznych skutków stosowanych szczepionek, brak regularnie wykonywanych profilaktycznych badań lekarskich, zbyt częste zmiany rekomendacji i harmonogramów szczepień, niepokoje związane z bezpieczeństwem szczepionek oraz brak wiedzy na temat zalecanych u młodzieży szczepień i chorób zakaźnych, którym można zapobiec po...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.