Odroczenie lub odwołanie szczepienia – czy jest bezpieczne?

W Polsce szczepienia ochronne są przeprowadzane od ponad 200 lat. W ostatnich latach doszło do podniesienia jakości opieki zdrowotnej, poprawy dostępności usług medycznych, a informacje z zakresu medycyny stały się powszechnie dostępne dla ludzi dzięki mediom i internetowi [1]. Od kilkunastu lat w Polsce obserwuje się wzrost liczby dzieci niezaszczepionych i nieszczepionych. Lekarze prowadzący szczepienia coraz częściej spotykają dzieci z mniejszymi lub większymi opóźnieniami w realizacji szczepień. Przyczyn odroczeń jest wiele. Problem zaległych szczepień i konieczność ich uzupełniania może wynikać z powodów niezależnych od postawy rodziców wobec szczepień, może również być rezultatem świadomej rezygnacji opiekunów [2].

W Polsce obowiązkowe i zalecane szczepienia realizowane są zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO), który w formie załącznika do komunikatu corocznie ogłaszany jest przez Głównego Inspektora Sanitarnego [3, 4]. U dzieci, które z różnych przyczyn nie miały realizowanego schematu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, należy zaproponować kolejność podaży preparatów według Indywidualnego Kalendarza Szczepień [5].

Rezygnacja rodziców ze szczepień jako przyczyna opóźnienia realizacji PSO

W Polsce od lat rośnie liczba dzieci nieszczepionych z powodu negatywnej postawy rodziców wobec szczepień. Należy zwrócić uwagę, że jest to grupa dzieci zdrowych, u których zwykle nie stwierdza się przeciwwskazań medycznych do podaży preparatów [2...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.