Medycyna ratunkowa i intensywna terapia Jesień 2012: testy egzaminacyjne do egzaminu LEK

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Wskaż prawdziwe stwierdzenie dotyczące przetaczania preparatów krwiopochodnych ze wskazań nagłych. (KKCz – Koncentrat Krwinek Czerwonych, FFP – Osocze Świeżo Mrożone).
  1. w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość podania choremu KKCz grupy AB,bez próby zgodności i bez znajomości grupy krwi biorcy.
  2. w przypadku ciężarnych bez badania zgodności i bez znajomości grupy krwi biorcymożliwe jest podanie jedynie KKCz grupy 0 Rh (+).
  3. w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość podania choremu FFP grupy AB, bezpróby zgodności i bez znajomości grupy krwi biorcy.
  4. ...
  5. ...
Mężczyzna lat 28, po upadku z rusztowania (wysokość około 3 m), został przywieziony w stanie ciężkim na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Chory, początkowo nieprzytomny w karetce odzyskał przytomność, aktualnie skala śpiączki Glasgow (GCS) – wynik 6. Ciśnienie tętnicze krwi 175/80. Tętno 50 ud/min. Oddech nieregularny. W badaniu fizykalnym zwraca uwagę anizokoria oraz podbiegnięcia krwawe prawej okolicy skroniowej. Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?
  1. złamanie podstawy czaszki i uszkodzenie nerwu wzrokowego.
  2. krwiak podtwardówkowy.
  3. krwiak nadtwardówkowy.
  4. ...
  5. ...
W resuscytacji noworodków rekomendowana dawka dożylna adrenaliny wynosi:
  1. 10-30 μg/kg.
  2. 50-100 μg/kg.
  3. 500 μg.
  4. ...
  5. ...
Pobudzenie, tachykardia, nadciśnienie, hipertermia i skurcz naczyń wieńcowych, powodujący niedokrwienie mięśnia sercowego z dławicą piersiową są charakterystyczne dla zatrucia:
  1. atropiną.
  2. morfiną.
  3. kokainą.
  4. ...
  5. ...
Wskaż, co nie należy do podstawowych zmian w zaleceniach ERC 2010:
  1. podaż leków do rurki intubacyjnej nie jest zalecana, przy braku dostępu dożylnegoleki powinny być podawane doszpikowo.
  2. w leczeniu VF/VT, adrenalinę 1 mg podaje się po trzeciej defibrylacji, a następnieco 3-5 min (alternatywne cykle CPR). Amiodaron 300 mg podaje się także potrzeciej defibrylacji.
  3. atropina nie jest zalecana do rutynowego stosowania w asystolii lub aktywnościelektrycznej bez tętna.
  4. ...
  5. ...
Na Szpitalny Odział Ratunkowy zostaje przyjęty 65-letni mężczyzna z powodu złego samopoczucia, zasłabnięcia i niemiarowego bicia serca. W wywiadzie pacjent podaje utrzymującą się od 5 dni biegunkę, która występowała u innych członków rodziny oraz brak obciążeń sercowo-naczyniowych. W badaniu fizykalnym: RR 75/50, niemiarowe tętno mierzone na tętnicy promieniowej. W wynikach zleconych badań: w EKG - nawracające salwy częstoskurczów komorowych na przemian z wieloogniskowymi pobudzeniami komorowymi nadkomorowymi. W badaniach biochemicznych: Na - 130 mEq/l, K - 2,0 mEq/l, Cl - 99 mEq/l, Ca - 8,9 mg/dl, Mg - 0,8mmol/l. Najbardziej prawidłowym postępowaniem będzie:
  1. dożylna płynoterapia, Furosemid 1 mg/kg i.v., Hydrokortyzon 200–300 mg i.v.
  2. dożylna płynoterapia, chlorek potasu dożylnie w dawce 2 mmol/min przez 10 minut,następnie 10 mmol w ciągu 5–10 minut.
  3. dożylna płynoterapia, chlorek wapnia 10%,10–40 ml, siarczan magnezu 50% 4–8mmol (jeżeli konieczne) oraz 60 mmol/h KCl.
  4. ...
  5. ...
W trakcie resuscytacji u dzieci w rytmach do defibrylacji zaleca się:
  1. pojedyncze wyładowania z niewzrastającą energią 2J/kg.
  2. pojedyncze wyładowania z niewzrastającą energią 4J/kg.
  3. potrójne wyładowania z niewzrastającą energią 4J/kg.
  4. ...
  5. ...
26-letnia kobieta została przyprowadzona do SOR przez swojego zaniepokojonego chłopaka. Chłopak informuje lekarza o tym, że byli na dyskotece i nagle jego dziewczyna zaczęła się dziwnie czuć, kręciło się jej w głowie i powiedziała, że jej serce kołacze. Nie zgłaszała bólu za mostkiem ani duszności. Nigdy wcześniej tak się nie
czuła. Parametry życiowe pacjentki były następujące: temperatura 36,5°C, RR 130/86, tętno 180/min, częstość oddechów 13/min. W badaniu fizykalnym nie wykazano żadnych odchyleń od fizjologicznej normy. W wykonanym badaniu EKG uzyskano zapis widoczny poniżej. Jaka jest druga linia leczenia w przypadku tej pacjentki?
  1. dożylne podanie 300 mg amiodaronu.
  2. dożylne podanie 12 mg adenozyny.
  3. stymulacja nerwu błędnego (zabieg Valsalvy).
  4. ...
  5. ...
Zapobieganie nagłej śmierci sercowej u pacjentów, którzy przeżyli nagłe zatrzymanie krążenia w mechanizmie migotania komór niezwiązanego z ostrym zespołem wieńcowym, wymaga:
  1. stosowania wyłącznie właściwego leczenia farmakologicznego.
  2. wszczepienia stymulatora serca.
  3. wszczepienia automatycznego kardiowertera-defibrylatora.
  4. ...
  5. ...
Afazja to:
  1. zaburzenia wykonywania zamierzonych ruchów.
  2. jeden z typów zaburzeń mowy, wynikający z dysfunkcji aparatu wykonawczego.
  3. niemożność wykonania najprostszych działań arytmetycznych.
  4. ...
  5. ...
Objawem świadczącym o ciężkim odwodnieniu nie jest:
  1. dodatni objaw fałdu skórnego.
  2. suchość błon śluzowych.
  3. skąpomocz.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij