Orzecznictwo lekarskie Wiosna 2015: testy egzaminacyjne do egzaminu LEK

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu:
  1. A
  2. A i C
  3. B i D
  4. ...
  5. ...
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 30.VI.2009 w wykazie chorób zawodowych nie figuruje:
  1. pylica płuc
  2. astma oskrzelowa
  3. alergiczny nieżyt nosa
  4. ...
  5. ...
Która z niżej wymienionych instytucji wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej lub decyzję o braku podstaw do jej stwierdzenia?
  1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  2. Ministerstwo Zdrowia
  3. Państwowa Inspekcja Sanitarna
  4. ...
  5. ...
Czy osoba ubezpieczona w ZUS może wykonywać pracę zarobkową w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego?
  1. nie może wykonywać pracy zarobkowej
  2. tak, w pelnym zakresie godzin
  3. tak, w wymiarze 1/3 etatu.
  4. ...
  5. ...
Na ile dni poprzedzających dzień w którym przeprowadzono badanie, którego wyniki wykazały, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy, może być wystawionie zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy?
  1. 1 dzień
  2. 2 dni
  3. 3 dni
  4. ...
  5. ...
Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osobie ubezpieczonej przysługuje w ciągu 14 dni od jego otrzymania wniesienie sprzeciwu do:
  1. Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
  2. Dyrektora Oddziału ZUS
  3. Prezesa ZUS
  4. ...
  5. ...
W zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej informacje o chorobach wpływających na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokości podaje się z zastosowaniem kodów literowych. Co oznacza kod C?
  1. niezdolność do pracy powstałą po przerwie nie przekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności przed przerwą
  2. niezdolność do pracy spowodowaną naużywaniem alkoholu
  3. niezdolność do pracy w okresie ciąży
  4. ...
  5. ...
Lekarz wezwany na wizytę domową do 3- letniego dziecka zdiagnozował infekcję górnych dróg oddechowych i zaordynował antybiotyk. Jednocześnie stwierdził, że rodzice nie dysponują potwierdzeniem ubezpieczenia dziecka i wypisał pełnopłatną receptę. Czy postąpił właściwie?
  1. tak, gdyż osoba chcąca skorzystać z refundacji musi okazać dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
  2. tak, gdyż dziecko nie pozostaje w stosunku pracy i nie posiada uprawnień do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
  3. tak, gdyż prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych posiadają jedynie pełnoletni.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij