Bioetyka i prawo medyczne Wiosna 2022: testy egzaminacyjne do egzaminu LEK

ROZWIĄŻ TEST

Pytanie
Odpowiedzi
Lekarz, po zapoznaniu się z wynikami zleconych przez siebie badań diagnostycznych, informuje pacjenta o rozpoznaniu, które jest niekorzystne dla chorego. Pacjent przerywa lekarzowi i stwierdza, że nie chce więcej nic na temat swojej choroby wiedzieć. W tej sytuacji lekarz powinien:
  1. odstąpić od informowania chorego, ponieważ ustawodawca zwalnia go z tego obowiązku na żądanie pacjenta.
  2. kontynuować realizację obowiązku informacyjnego, jako warunku udzielenia lub odmowy przez pacjenta uświadomionej zgody na leczenie.
  3. przekonać pacjenta, że ma on obowiązek przyjąć wszelkie informacje na temat swojego stanu zdrowia.
  4. ...
  5. ...
Kto może reprezentować pokrzywdzonego w postępowaniu przed izbą lekarską?
  1. prokurator.
  2. prezes urzędu do spraw ofiar błędów medycznych.
  3. rzecznik odpowiedzialności zawodowej.
  4. ...
  5. ...
Na SOR trafia pacjent z rozpoznaniem rozległego udaru mózgu. Komunikacja z pacjentem jest niemożliwa, ponieważ ma poważne zaburzenia mowy i utrudnioną percepcję. Lekarz stwierdza, że pacjent wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Czy może działać, podejmując się leczenia bez zgody pacjenta?
  1. nie, ponieważ prawo a także zasady etyki lekarskiej zakazują jakiejkolwiek interwencji medycznej bez zgody pacjenta.
  2. tak, ponieważ ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty dopuszcza, na zasadzie wyjątku, możliwość interwencji medycznej bez zgody pacjenta, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy lekarskiej, a ze względu na stan zdrowia nie może takowej udzielić.
  3. tak, ale tylko pod warunkiem uzyskania zgody sądu opiekuńczego przed podjęciem jakichkolwiek działań.
  4. ...
  5. ...
Do izby przyjęć prywatnego szpitala został przytransportowany bezdomny pacjent z wyraźnymi objawami zapalenia otrzewnej. Szpital jest w stanie udzielić mu pomocy, ale nie posiada kontraktu zawartego z NFZ na finansowanie tego typu świadczeń zdrowotnych. Jakie powinno być postępowanie lekarza?
  1. należy odmówić udzielenia pomocy uzasadniając w dokumentacji medycznej takie zaniechanie brakiem finansowania takich procedur medycznych.
  2. lekarz powinien odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego, ale ma obowiązek wskazać pacjentowi realne możliwości jego uzyskania w innym podmiocie leczniczym.
  3. lekarz może udzielić pomocy, ale po uprzednim zapewnieniu przez NFZ, że sfinansuje daną procedurę medyczną.
  4. ...
  5. ...
Do gabinetu lekarza ginekologa zgłasza się pacjentka w towarzystwie swojego męża. Chce on asystować przy przeprowadzeniu badań. Jak powinien postąpić lekarz?

1) powinien pozwolić na asystowanie przy badaniu, gdyż mąż jako osoba bliska ma prawo brać udział przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych;
2) w przypadku braku wyraźnej zgody pacjentki na taką asystę powinien wyprosić jej męża z gabinetu;
3) może odmówić obecności męża przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych jego żonie, gdy uzna, że wymaga tego bezpieczeństwo zdrowotne pacjentki;
4) powinien zezwolić mężowi na asystowanie przy badaniu, gdyż milczenie pacjentki należy uznać za wyrażenie zgody na taką asystę;
5) bez względu na okoliczności i stanowisko pacjentki powinien wyprosić jej męża, gdyż badanie może naruszyć prawo pacjentki do intymności.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. tylko 1.
  2. 2,3.
  3. 1,4.
  4. ...
  5. ...
Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, prawo wykonywania zawodu lekarza i prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty przyznaje:
  1. Naczelna Izba Lekarska.
  2. Naczelna Rada Lekarska.
  3. Rektor uczelni medycznej.
  4. ...
  5. ...
Lekarz podczas udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentowi ustalił, że cierpi on na chorobę zakaźną, która może być przenoszona w drodze kontaktów seksualnych. Jakie powinno być wówczas postępowanie lekarza?

1) lekarz niezwłocznie powinien zawiadomić właściwego wojewodę, który może wydać decyzję o izolacji takiej osoby;
2) lekarz musi przymusowo zatrzymać chorego i wezwać natychmiast służby sanitarne;
3) lekarz jest obowiązany powiadomić pacjenta o środkach służących zapobieganiu przeniesienia zakażenia na inne osoby;
4) lekarz ma obowiązek poinformować zakażonego o konieczności zgłoszenia się do lekarza jego partnera seksualnego;
5) lekarz musi niezwłocznie powiadomić wszystkie osoby z bliskiego otoczenia takiego chorego i ostrzec je przed zagrożeniem.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,5.
  2. 2,5.
  3. 3,4.
  4. ...
  5. ...
Lekarz, wypowiadając się krytycznie na temat postępowania innego lekarza, powinien:
  1. zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej tego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.
  2. jasno i wyraźnie sformułować zarzuty wobec tego lekarza, przedstawiając swoją opinię w środkach masowego przekazu.
  3. przekazać uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego lekarza przede wszystkim odpowiednim organom izby lekarskiej.
  4. ...
  5. ...
Zespół Ratownictwa Medycznego, w skład którego wchodzi lekarz, został wezwany do 32-letniego mężczyzny, który pozostawał pod wpływem tzw. dopalaczy. Środek ten spowodował duży poziom agresji u pacjenta. Pod jakimi warunkami możliwe jest zastosowanie wobec takiego mężczyzny przymusu bezpośredniego?

1) można stosować przymus tylko wówczas, gdy lekarz zdiagnozuje, że osoba taka cierpi na chorobę psychiczną;
2) lekarz może użyć przymusu, jeśli uzyska uprzednią zgodę lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii, wyznaczonego przez marszałka województwa;
3) swoim zachowaniem pacjent stwarza zagrożenie dla swego życia lub zdrowia;
4) możliwe jest jedynie zastosowanie przymusu polegającego na przytrzymaniu lub unieruchomieniu, lekarz nie może zaś podać przymusowo leków;
5) przed zastosowaniem przymusu bezpośredniego lekarz powinien uprzedzić o tym zamiarze pacjenta.

Prawidłowa odpowiedź to:
  1. 1,3,5.
  2. 2,3.
  3. 3,4,5.
  4. ...
  5. ...

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij