2 Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność ibuprofenu w zwalczaniu bólu u dzieci

Według ekspertów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu ból to subiektywnie przykre oraz jednoznacznie negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu albo opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia. Ból wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu jako całości, zakłóca jego homeostazę, powodując zespół określonych zaburzeń i zachowań. Mechanizm powstawania bólu polega na podrażnieniu swoistych receptorów bólowych lub wskutek ich nadreaktywności na bodziec i wynika z obniżenia ich progu pobudliwości.

Ból ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia i życia człowieka. Jest to niezwykle ważne, a przykładem na potwierdzenie tej tezy są dzieci z wrodzoną analgezją. Jest to rzadka choroba uwarunkowana genetycznie, która polega na całkowitym braku odczuwania bólu. Długość życia dzieci z tą chorobą jest znacznie krótsza niż w populacji ogólnej, ponieważ nie reagują one na stany zagrażające zdrowiu i życiu [1–4].

Z punktu widzenia fizjopatologii ból ma istotne znaczenie dla rozpoznania i umiejscowienia procesu chorobowego. Niepowodzenie w leczeniu może jednak prowadzić do utrzymywania się bodźca nocyceptywnego i do wieloukładowych zaburzeń homeostazy ustrojowej [1–4].

Dane ze szpitali dziecięcych wskazują, że ból u pacjentów pediatrycznych jest powszechny, niedostatecznie rozpoznany i nieleczony [5–11]. Przegląd systematyczny ujawnia, że noworodki na oddziałach intensywnej terapii przechodzą dziennie od 7 do 17 bolesnych zabiegów. Należą do nich między innymi wkłucie dożylne, nakłucie pięty i wprowadzenie cewnika obwodowego żylnego [5]. U więks...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.