10 Borelioza: nie tak częsta jak się wydaje

Obecność przeciwciał bez typowej kliniki nie jest wystarczającą przesłanką do rozpoznania boreliozy i włączenia leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Tłustochowicz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.



Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa) jest chorobą bakteryjną, a jedynym źródłem zakażenia dla człowieka jest ślina żerującego kleszcza. Spotykamy go w lasach liściastych bądź z wysokim poszyciem krzewów liściastych, rzadziej w lasach iglastych, np. sosnowych oraz na łąkach. Kleszcze, często przenoszone przez ptaki bądź drobne ssaki, można także spotkać w dużych miastach.


Co jest ważne, tylko kilka procent kleszczy jest zarażone boreliozą. Mogą przenosić również inne choroby. Spośród wielu podtypów krętków Borrelia, które występują w Europie i Azji, tylko nieco ponad pięć jest chorobotwórcze. Czyli wiele z nich, mimo że powoduje produkcję przeciwciał, nie powoduje objawów chorobowych. Warto też pamiętać, że człowiek ma własne siły odpornościowe i potrafi zwalczyć krętki boreliozy, przechodząc zakażenie bezobjawowo. Do transmisji krętków rzadko dochodzi przed upływem 24 godzin od ukąszenia. Szybkie usunięcie kleszcza z reguły zapobiega infekcji. Ryzyko zarażenia przy kont...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.