Wewnętrzny hub naukowy Grupy LUX MED

Autor: Redakcja serwisu

Grupa LUX MED powołała dział Badań Naukowych i Rozwoju, który umożliwia lekarzom i profesjonalistom medycznym zdobywanie stopni naukowych i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. – Jeden z naszych celów w tym zakresie ma charakter misyjny. Chcemy mieć swój udział w kształceniu kadr medycznych z korzyścią dla całego polskiego społeczeństwa – podkreśla dr n. med. Krzysztof Kurek, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy LUX MED.
Opieka nad pacjentami i ich bezpieczeństwo są dla LUX MED nierozerwalnie związane z dbałością o kształcenie lekarzy i podnoszenie kwalifikacji również pozostałych profesjonalistów medycznych.

Chcemy wspierać lekarzy, budując ich kompetencje w obrębie LUX MED, ale także pokazać rynkowi, że można się z nami wiązać i rozwijać naukowo na każdym etapie kariery. Mamy ambitne plany.
Dyrektor medyczny LUX MED nie ma wątpliwości, że Grupa to atrakcyjny świadczeniodawca, pracodawca, ale także znakomite miejsce do budowy kariery zawodowej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom profesjonalistów medycznych niemal rok temu utworzyliśmy dział Badań Naukowych i Rozwoju, którego celem jest rozwój naukowy kadry medycznej – mówi.

Wewnętrzny hub naukowy LUX MED.


Nadrzędnym celem działu Badań Naukowych i Rozwoju Grupy LUX MED jest wsparcie potencjału naukowego lekarzy i pracowników medycznych, a więc de facto polepszanie poziomu usług medycznych – mówi profesor Łukasz Szarpak, dyrektor działu Badań Naukowych i Rozwoju.
Szarpak podkreśla, że już teraz duża część badań i publikacji, które powstają w ramach prac działu, ma bezpośrednie przełożenie na działalność kliniczną, w tym schematy postępowania.

Jesteśmy wewnętrznym hubem naukowym, dzięki któremu pracownicy LUX MED mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami zarówno w zakresie kliniki, jak i działalności badawczo-naukowej oraz rozwojowej. Analizujemy m.in. różnego rodzaju czynniki czy biomarkery, oceniając ich wartość predykcyjną i diagnostyczną w kontekście poszczególnych jednostek chorobowych. W związku z powyższym wiemy, które są lepsze, a które gorsze, które powinniśmy stosować, a których nie. Tak samo działamy w kontekście chociażby postępowań terapeutycznych – wskazuje.
Wsparcie działu – w zależności od potrzeb – dostaje każdy lekarz i pracownik medyczny LUX MED, który chce się rozwijać, ma pomysł na badanie, publikację lub dalszą karierę naukową.

Jeśli ktoś chce przeprowadzić badania i szuka wsparcia, pokazujemy mu, w jaki sposób powinien przebiegać odpowiedni proces badawczy. Jeśli ma już jakieś założenia, staramy się je podczas dyskusji wyprowadzić tak, aby były możliwe do zrealizowania. Wspieramy pracowników podczas całej drogi, od koncepcji badania, przez proces metodologiczny, zbieranie i analizę danych, jak również – gdy mamy już wyniki badań – prowadzimy rzeczową dyskusję na temat rezultatów, co uatrakcyjnia późniejszą publikację naukową. Jesteśmy więc w stanie towarzyszyć pracownikowi już na etapie koncepcji badania, w czasie całego procesu, kończąc nawet na pomocy w korekcie danej publikacji czy wskazania odpowiednich miejsc, gdzie możemy zdeponować artykuł i pokazać pracę oraz jej autora światu – tłumaczy profesor Szarpak.

Wsparcie i rozwój kadr medycznych


Możliwość podnoszenia kwalifikacji w ramach jednej organizacji daje profesjonalistom medycznym możliwość komfortowego i stabilnego rozwoju.

Mamy masę dobrych klinicystów, którzy chcą się kształcić. Chcemy pokazać, że osoby te nie muszą tak naprawdę wybierać między LUX MED a uczelnią. Jeśli mają chęć mogą wszystko, od A do Z – pracę na dyżurach i rozwój naukowy – zrobić w Grupie LUX MED przy naszym wsparciu. Mogą być tak naprawdę w pełni zaopiekowani u nas, bo przecież lekarze i tak robią już u nas staże czy specjalizacje. Kolejnym krokiem jest także umożliwienie im rozwoju naukowego na wysokim poziomie. Jeśli lekarz będzie chciał zrobić doktorat przy naszym wsparciu, nie będzie musiał szukać nawet promotora, ponieważ w Grupie LUX MED jest wielu pracowników, którzy są samodzielnymi pracownikami naukowymi – wylicza Łukasz Szarpak.

Ambitne plany i Impact Factor


Dział prowadzony przez prof. Szarpaka prowadzi m.in. badania retrospektywne, bazujące na dużych bazach danych oraz prospektywne.

W tej chwili przygotowujemy się do dwóch dużych badań prospektywnych randomizowanych z zakresu ortopedii realizowanych m.in. z naszym Szpitalem Orthos w Komorowicach pod Wrocławiem. Pomagamy tworzyć protokoły badawcze, wspierając proces nawet na tym poziomie. Nasz dział jest również mocny, jeśli chodzi o przeglądy systematyczne i metaanalizy, w tym metaanalizy sieciowe, pomagając w przygotowaniu ciekawych prac badawczych. De facto nie musimy zagłębiać się w historię poszczególnych pacjentów, lecz bazujemy na publikacjach, które już zostały opublikowane, a dzięki naszym możliwościom możemy ekstrapolować wyniki na znacznie szersze populacje. W ten sposób tworzy się chociażby wytyczne postępowań w różnych towarzystwach naukowych i liczymy, że dzięki takiej działalności – w tym właśnie tworzeniu metaanaliz – LUX MED też stanie się globalnym graczem i medycznym liderem opinii, co pozwoli na wprowadzenie szerszej liczby naszych pracowników do tych gremiów, które tworzą międzynarodowe wytyczne postępowania. Chcemy być też potentatem, jeśli chodzi o analizy dużych zbiorów danych – wskazuje Łukasz Szarpak.
Dział Badań Naukowych i Rozwoju Grupy LUX MED już teraz, po niecałym roku działalności, ma się czym pochwalić.

W samym tylko 2024 roku opublikowaliśmy 63 prace z afiliacją działu Badań Naukowych i Rozwoju o łącznym współczynniku oddziaływania Impact Factor na poziomie 782 punktów. To w moim przekonaniu bardzo dużo. Ponad 20 publikacji jest w procesie recenzji, a wiele kolejnych w trakcie przygotowywania. Publikujemy z różnych dziedzin medycyny w zależności od tego, kto się do nas zgłosi. Staramy się też promować pracowników, kształcić liderów opinii i wspierać ich w procesie doktoranckim. Obecnie przygotowane i złożone na uczelni są dwie prace doktorskie pracowników LUX MED – mówi Łukasz Szarpak.

Podnoszenie jakości opieki nad pacjentem


Chcemy, aby nasz personel nie tylko miał dostęp do nowoczesnych technologii, lecz także potrafił skutecznie wykorzystywać je w praktyce. Nasze działania zmierzają ku wzmacnianiu kompetencji personelu medycznego, co przełoży się na jeszcze bardziej jakościową opiekę medyczną, jaką otrzymają pacjenci – nie ma wątpliwości Łukasz Szarpak.
Krzysztof Kurek zwraca uwagę na to, że dział Badań Naukowych i Rozwoju LUX MED nie funkcjonuje w oderwaniu od pozostałych celów i misji Grupy. Celem działu jest, aby wszystkie publikacje medyczne miały bezpośrednie implikacje kliniczne, które z kolei bezpośrednio oddziaływać będą na pacjenta, na rozwój LUX MED, czy wreszcie na rozwój systemu ochrony zdrowia.

Poprzez działalność naukową i innowacyjną LUX MED będzie wskazywał nowe trendy, będąc mam nadzieję dźwignią dla rozwiązań, które w pewnym momencie będą musiały być wdrożone również przez inne podmioty opieki zdrowotnej, z korzyścią dla całego sektora ochrony zdrowia. Doświadczenie jakie posiadamy, kadry medyczne i infrastruktura jaką dysponujemy sprawiają, że jesteśmy gotowi na dalszy rozwój. Naturalnym kierunkiem byłoby dla nas utworzenie uczelni medycznej. W tym kierunku poczyniliśmy już pewne kroki – kończy Krzysztof Kurek.