10 Borelioza w pytaniach od lekarzy – odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości w praktyce klinicznej, cz. I

Autor: Redakcja serwisu

Rozpoczyna się sezon wiosenny, a w związku z tym wzrasta ryzyko spotkania na swojej drodze kleszczy z gatunku Ixodes ricinus, które mogą przenosić m.in. boreliozę. Jest to choroba wywołana przez krętka Borrelia burgdorferi, niezwykle ciekawą bakterię, mającą umiejętność m.in. dostosowania się zarówno do środowiska kleszcza, jak i środowiska ciepłokrwistego ssaka, a także wykorzystywania materiału do wzrostu z różnych źródeł. Co ciekawe, potrafi ona również zmienić profil prezentowanych białek w ciągu cyklu życiowego.

Co oznacza to dla klinicystów? Przede wszystkim to, że diagnostyka i leczenie boreliozy może nastręczyć wielu problemów, mimo że dokładna budowa krętka jest już bardzo dobrze znana. Statystyki pokazują, że do Państwowego Zakładu Higieny (PZH) raportowanych jest bardzo dużo zachorowań, jednak – jak zauważa prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroifekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – raporty opierają się przede wszystkim na wynikach badań serologicznych, co nie zawsze jest jednoznaczne z faktycznymi zachorowaniami.

W praktyce lekarskiej pojawia się więc wiele pytań dotyczących boreliozy, m.in. jakie objawy psychiczne występują w jej trakcie, czy u wszystkich zakażonych pacjentów występuje rumień wędrujący, jak postępować w przypadku zakażenia u dzieci, a także czy można zakazić się boreliozą bez ugryzienia kleszcza.

Na te i inne pytania lekarzy Konsylium24.pl odpowiada w wykładzie prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska.

Zobacz wideo!