Prof. Rejdak: ośrodki referencyjne zapewniłyby kompleksową opiekę chorym na padaczkę

Naszym celem na najbliższy czas jest stworzenie ośrodków ambulatoryjnych, ale też wyłonienie centrów doskonałości - dużych ośrodków specjalistycznych, które będą zajmowały się trudniejszymi przypadkami chorych na padaczkę - mówi prof. Konrad Rejdak, przybliżając w rozmowie aktualne problemy diagnostyczno-terapeutyczne związane z tą grupą pacjentów.

Szacuje się, że w Polsce na padaczkę choruje ok. 300 tys. osób, jest to więc spory problem zdrowotny. Jakie są obecnie możliwości diagnozowania nowych przypadków choroby? Czy działają wyspecjalizowane ośrodki, do których można skierować pacjenta na pogłębioną diagnostykę?

Pod terminem „padaczka” kryje się bardzo wiele jednostek chorobowych, stanowiących często złożone zespoły chorobowe, które łączy jeden główny objaw — napady padaczkowe o różnych typach. Wiemy, że padaczka dotyczy wszystkich grup wiekowych naszej populacji. Jest ona chorobą całego życia, dlatego dane szacunkowe, mówiące o 300 tys. przypadków w kraju, odnoszą się do osób zarejestrowanych w systemie opieki zdrowotnej. Dotyczą zatem pacjentów zdiagnozowanych, u których stwierdzono aktywne napady padaczkowe. Mówiąc o epidem...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.