3 Które powikłania zespołu nerczycowego u dzieci mają przyczyny jatrogenne?


table{border:1px solid black;}



PES to nie lada wyzwanie. I to nie tylko dla samego zdającego. Miliony informacji, tysiące przeczytanych stron, setki godzin spędzonych nad książkami... i nieustające aktualizacje, nowe wytyczne, czy leki. A co okazało się najtrudniejsze na ostatnim egzaminie? Na pewno poniższe pytanie.


Zapraszamy do śledzenia całej serii trudnych pytań z wiosennej edycji egzaminu PES z pediatrii.








Pytanie nr 46.


W zespole nerczycowym u dzieci, niezależnie od podłoża patomorfologicznego, mogą wystąpić poważne, a nawet zagrażające życiu powikłania. Spośród wymienionych poniżej wskaż te, które mają przyczyny jatrogenne:



1) hipokaliemia;
2) ostre uszkodzenie nerek;
3) obrzęk mózgu;
4) jałowa martwica głowy kości udowej;
5) obrzęk płuc.


Prawidłowa odpowiedź to:


A. 1,2,3,4.
B. 3,4,5.
C. 1,2,3,5.
D. 1,2,4,5.
E. wszystkie wymienione.


Prawidłowa odpowiedź to: D
Wskaźnik trudności: 0,065







Zespół nerczycowy (ZN) to zespół objawów spowodowany białkomoczem o nasileniu przekraczającym możliwości kompensacyjne ustroju i jego skutkami. Przyczyną choroby jest przemijające lub trwałe uszkodzenie błony filtracyjnej kłębuszka nerkowego – podocytów i błony szczelinowatej.







Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej do rozpoznania ZN konie...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.