Pacjent z IBS w gabinecie lekarza POZ. Zasady diagnozowania i leczenia
Co w artykule:
- Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego (IBS)
- Zasady diagnozowania IBS
- Postepowanie dietetyczne w IBS
- Leczenie farmakologiczne IBS
Wstęp
Zespół jelita drażliwego (IBS) to często występująca choroba układu pokarmowego. Według badań około 10% populacji cierpi na to schorzenie (1). Chociaż IBS nie wiąże się ze zwiększoną śmiertelnością, znacząco obniża jakość życia, dlatego wielu pacjentów zgłasza się z uporczywymi objawami do gabinetu lekarza POZ. W niniejszym artykule zostały omówione zasady diagnozowania IBS. Ponadto przytoczono najnowsze rekomendacje dotyczące leczenia.
Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego (IBS)?
Etiologia choroby pozostaje niejasna. Najważniejszymi czynnikami ryzyka wystąpienia IBS są: płeć żeńska, młody wiek oraz częste infekcje przewodu pokarmowego (2). Według badań hormony, takie jak estrogen, mogą wpływać na funkcjonowanie jelit i nadwrażliwość trzewną. W związku z tym, niektóre kobiety mogą doświadczać nasilenia objawów IBS podczas krwawienia miesiączkowego, a choroba występuje częściej w młodym wieku (3). Ponadto różnice w podejściu do opieki zdrowotnej mogą wpłynąć na częstość rozpoznawania IBS. Kobiety częściej niż mężczyźni szukają pomocy medycznej w związku z problemami trawiennymi, przez co statystycznie częściej uzyskują diagnozę IBS (4).
Jak wspomniano powyżej, IBS częściej występuje u młodych osób. Być może jest to związane ze stylem życia młodzieży i młodych dorosłych. Często doświadczają oni wielu zmian generujących przewlekły stres, który może być jednym z czynników ryzyka rozwoju IBS lub nasilenia jego objawów (5). Ponadto, w młod...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.
Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »