1 Optymalne leczenie alergicznego nieżytu nosa

Definicje


Nieżyt nosa jest objawową chorobą zapalną błony śluzowej wywołaną przez czynniki: alergiczne i niealergiczne, infekcyjne, hormonalne, farmakologiczne, drażniące i zawodowe, a także zmiany w przebiegu chorób układowych, np. sarkoidozy, ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń. Klinicznie nieżyt nosa definiuje się jako chorobę zapalną błony śluzowej nosa, charakteryzującą się co najmniej jednym z następujących objawów:

  • kichanie,
  • świąd nosa,
  • wyciek z nosa,
  • uczucie blokady (upośledzenie drożności) nosa

utrzymującym się minimum jedną godzinę dziennie przez wiele dni w roku [1].

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) jest IgE-zależnym zapaleniem błony śluzowej nosa, wywołanym ekspozycją na uczulający alergen [1].

Epidemiologia


Alergiczny nieżyt nosa jest najczęstszą niezakaźną chorobą górnych dróg oddechowych. Odsetek osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa waha się od 11,8% w Oviedo (Hiszpania) do 46,0% w Melbourne (Australia) [2]. W badaniach epidemiologicznych ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) przeprowadzonych przez zespół pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego w grupie 20 454 respondentów częstość występowania alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa została oceniona na 28,8% [3]. Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa znacząco zmniejsza wydajność pracy i nauki oraz niekorzystnie wpływa na życie społeczne chorych [4,5]. Nie leczony lub nieprawidłowo leczony ANN jest przyczyną wielu powikłań: częstszych infekcji dróg oddechowych, zapalenia uszu i zatok, przerostu migdałka gardłowego, wad zgryzu, astmy [5].

Etiologia


Reakcja zachodząca w błonie śluzowej nosa w przebiegu zapalenia alergicznego jest ostra i natychmiastowa, a jej przebieg ma złożony charakter. Objawy chorobowe pod postacią w...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.