7 Ostroga piętowa i bóle pięty a niuanse biomechaniki

Bóle pięty są codziennością w praktyce lekarzy rodzinnych, ortopedów i fizjoterapeutów. Wiążemy je zazwyczaj z rosnącą w pięcie ostrogą . Uznajemy, że jest to problem "starszych ludzi", po czym, albo lekceważymy - jako chorobę niezagrażającą życiu i zazwyczaj samoistnie ustępującą - albo leczymy objawowo. Chcemy jednak podkreślić, że większość tych głęboko zakorzenionych przekonań jest błędna.

Po pierwsze, nie każdy ból pięty, to ostroga. Po drugie, ostroga to nie żaden kostny kolec wyrastające z pięty a jedynie radiologiczny objaw uszkodzenia przyczepu rozcięgna podeszwowego, czyli entezopatii . Po trzecie, bóle pięty występują coraz częściej u pacjentów coraz młodszych, a problem ten, w świetle badań prowadzonych ostatnio wśród dzieci, będzie narastał w kolejnych pokoleniach. Po czwarte, entezopatia rozcięgna podeszwowego można zazwyczaj prosto i skutecznie leczyć - jeśli rozumie się biomechaniczne uwarunkowania tego procesu.

M: We wstępnej części naszego kursu powiedzieliśmy, że główną przyczyną powstawania ostrogi piętowej , czyli bólu pięty, jest wzmożone napięcie mięśnia trójgłowego . Jeśli jednak chcemy coś leczyć przyczynowo, to usuńmy przyczynę powstawania tego nadmiernego napięcia. Skąd bierze się to nadmier...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 29-05-2019.