1 Zastosowanie kolagenu doustnego w leczeniu i profilaktyce chorób układu ruchu. Spojrzenie reumatologa

  Czego dowiesz się z artykułu:


  • Jaka jest rola i znaczenie kolagenu w organizmie
  • Zrozumiesz skomplikowany proces syntezy kolagenu.
  • Jakie mogą być skutki niedoboru kolagen.
  • Co mówią badania na temat wpływu peptydów kolagenowych na tworzenie kości.
  • Jakie powinno być postępowanie w przypadku ubytku kolagenu w chrząstce stawowej
  • W jakich sytuacjach szczególnie należy pamiętać o suplementacji.

  Wstęp


Choroby narządu ruchu są dużym wyzwaniem w medycynie XXI wieku, ponieważ powodują znaczącą chorobowość i niesprawność u osób starszych. W 2009 roku 10% światowej populacji miało 60 lub więcej lat, a prognozuje się, że ten odsetek zwiększy się do 20% w 2050 roku [1].

Kolagen to białko fibrylarne, główne białko tkanki łącznej, tworzy około 30% substancji białkowej organizmu, znajduje się w większości tkanek, jak: kości, ścięgna, więzadła, chrząstki stawowe, mięśnie i skóra, zapewniając im trwałość i elastyczność. Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym, u człowieka o wadze 75 kg białko stanowi 15 kg, z czego połowa to kolagen ‒7,5 kg. Stanowi on podstawę dla powięzi układu mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego (ściany naczyń, zastawki, błony surowicze), układu nerwowego (osłonki nerwów, opony rdzeniowe), narządów zmysłów (receptory skórne, gałki oczne, narząd słuchu), jelit oraz zrąb narządów miąższowych i aparatu więzadłowego jelit [2].

Kolagen w zależności od miejsca występowania, pełnionej funkcji i tkanki organizmu, ma różnorodną strukturę. Kolagen chroni narządy wewnętrzne (nerki, wątrobę, żołądek), tworząc sprężyste rusztowanie [3]. Podstawową funkcją kolagenu jest łączenie ze sobą komórek, co powoduje, że jest elementem budulcowym większości organów, zwłaszcza skóry, kości, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka [4]. Prawdopodobnie jest istotny także w funkcjonowaniu układu immunologicznego, stanowiąc barierę w przedostawaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych i toksyn do ustroju [5].



Kolagen to wewnętrzne, elastyczne rusztowanie organizmu – tzw. białko młodości, ponieważ rozciągliwe włókna kolagenu zapewniają skórze elastyczność, jędrność, włosom sprężystość, kościom, stawom i ścięgnom odporność na urazy.

Włókna kolagenowe powodują, że tkanki są odporne na rozciąganie, elastyczne i wytrzymałe. Kolagen zapewnia strukturalną integralność tkanek i narządów,...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.