7 Przeciwwskazania do szczepień. Odczyny poszczepienne, jak często zdarzają się ciężkie powikłania?

Szczepienia to jedna z największych zdobyczy ludzkości. Obecnie stosowane szczepionki w większości przypadków ograniczyły liczbę zachorowań na choroby którym mają zapobiegać o ponad 95% (a nawet 99%) w stosunku do chorób przeciwko którym są skierowane. Dzięki szczepieniom wyeradykowano ospę prawdziwą i bliscy jesteśmy podobnej eradykacji jeśli chodzi o poliomyelitis.
Nam lekarzom przypada olbrzymia rola w propagowaniu szczepień i w tym względzie jako profesjonaliści, obdarzeni wiedzą a nie emocjami czy zabobonami, nie możemy mieć żadnych wahań jeśli chodzi o znaczenie szczepień.
Nierzadkie praktyki dyskwalifikowania ze szczepień z byle powodu, niestosowanie szczepionek skojarzonych i np. kilku różnych szczepionek podczas jednej wizyty nie powinny mieć miejsca. Zbyt często okazujemy niczym nieuzasadnione lęki i opóźniamy w nieskończoność szczepienia z powodu tzw. kataru, dolegliwości niezwykle częstej u małych, zsocjalizowanych dzieci żłobkowych czy przedszkolnych.
Nic nie opłaca się bardziej niż czas poświęcony rodzicom na wyjaśnienie zalet szczepień i wyjaśnienie ryzyka z nimi związanego.

Na jakie istotne przeciwwskazania do szczepień powinniśmy zwracać uwagę?
Wykonujący szczepienie zanim do niego przystąpi powinien przede wszystkim wypełnić kwestionariusz wywiadu przesiewowego przed szczepien...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 29-05-2019.