Zapobieganie zakażeniom menigokokowym – jak stosować obecnie dostępne szczepionki?

Dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych Neisseria meningitidis stanowi jeden z najczęstszych bakteryjnych czynników etiologicznych zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsy. Infekcja grozi dużym ryzykiem powikłań i wysoką śmiertelnością. Rozwój zakażenia może być bardzo dramatyczny i powodować zgon chorego w zaledwie kilka godzin [1].

W Polsce odnotowuje się co roku około 150–200 zachorowań. W 2018 roku zgłoszono 174 przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej [2]. Według danych Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KORUN) z 2002–2011 roku 46% wszystkich zakażeń występuje u dzieci poniżej 5. roku życia, w tym 21% dzieci poniżej 1. roku życia [3].

Na podstawie właściwości antygenowych wielocukru otoczkowego bakterii można podzielić szczepy Neisseria meningitidis na 12 grup serologicznych. Podział ten jest bardzo ważny, ponieważ większość stosowanych szczepionek jest skuteczna tylko wobec określonych serogrup. Za ponad 95% zakażeń odpowiadają szczepy A, B, C, W-135 i Y [4–7]. W Polsce za 65% zgłoszonych i potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby menigokokowej odpowiadają bakterie z serogrupy B, natomiast za 20% przypadków meningokoki serogrupy C. Około 10 % infekcji wywołana jest przez bakterie otoczkowe z grupy W. Zakażenia wywołanie przez serogrupy Y, X i inne występują niezwykle rzadko. W grupie dz...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.