3 Choroby reumatyczne u dzieci: najważniejsze jednostki chorobowe, niuanse diagnostyczne

Choroby reumatyczne błędnie kojarzone są przede wszystkim z populacją osób dorosłych i w wieku senioralnym. Nie można jednak zapominać o tym, że reumatolodzy zajmują się również pacjentami pediatrycznymi.

W odniesieniu do tej grupy wiekowej, choroby reumatyczne zaliczane są do chorób rzadkich. Nie występują one często, jednak ich następstwa mogą wpłynąć na jakość dalszego życia pacjenta oraz jego funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jednostki chorobowe występujące w populacji pediatrycznej

Wśród chorób reumatycznych pojawiających się u dzieci, najpowszechniejsze jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS). Ocenia się, że na schorzenie to zapada 1 dziecko na 1000.

Rzadziej występującą chorobą jest toczeń rumieniowaty układowy. Pacjenci, u których choroba pojawiła się przed 16. rokiem życia, stanowią 15-20% wszystkich chorych na to schorzenie. Choroba towarzyszy pacjentom przez całe życie, niezależnie od tego, kiedy się ujawniła.

Wśród innych jednostek chorobowych z grupy schorzeń reumatologicznych występujących w populacji pediatrycznej, należy wymienić:
• młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe,
• twardzinę (forma miejscowa i układowa),
• układowe zapalenie naczyń (najczęściej występuje plamica Schönleina-Henocha),
• chorobę Kawasakiego.

Diagnost...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.