Wskazania do terapii trójlekowej u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc

WSTĘP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Dane epidemiologiczne wskazują, ze stanowi ona czwartą co do częstości przyczynę zgonów w populacji, ale prognozuje się, że w 2020 roku osiągnie pod tym względem trzecią pozycję. Za zwiększone ryzyko zgonu z powodu POChP odpowiadają zaostrzenia choroby. Pogarszają one przebieg choroby i związaną z nim jakość życia chorych (1,2). Mogą prowadzić do rozwoju niewydolności oddechowej i potrzeby hospitalizacji, a czasem nawet mechanicznej wentylacji. U części chorych pomimo wdrożenia intensywnego leczenia taki epizod kończy się śmiercią. Szacuje się, że ryzyko zgonu u pacjenta hospitalizowanego z powodu POChP jest trzykrotnie większe niż u tego, który trafia na SOR z zawałem serca (3). Powtarzające się hospitalizacje z powodu zaostrzeń wiążą się ze skróconym czasem przeżycia chorego. Dlatego tak ważne jest opracowanie standardów postępowania mających na celu zmniejszenie ryzyka występowania zaostrzeń POChP.

Według definicji zawartej w najnowszym raporcie GOLD, POChP jest to częstą, przewlekłą, chorobą układu oddechowego o złożonej etiologii, uwarunkowanej wieloma czynnikami zarówno osobniczymi jak i środowiskowymi (przede wszystkim narażeniem na działanie szkodliwych pyłów i gazów), o obrazie klinicznym wynikającym z niecałkowicie odwracalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ale poddająca się prewencji i leczeniu. Na POChP chorują najczęściej osoby palące papierosy, ale w niektórych badanych populacjach u ponad 20% objętych analizą wywiady w kierunku palenia tytoniu były negatywne (4, 5).

Raport GOLD zwraca też uwagę niejednorodny i zmienny przebieg schorzenia u poszczególnych chorych oraz potrzebę określenia tzw. fenotypu, co daje możliwość doboru optymalnego sposobu leczenia (6). Zaproponowano schemat decyzyjny dotyczący terapii oparty na rozgraniczeniu chorych na tych, u których na pierwszy plan wysuwają się objawy czyli głównie duszność i na tych u których głównym problemem są zaostrze...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.