1 Czy stosować makrolidy w zapobieganiu nagłym zaostrzeniom POChP?

Autor: Redakcja serwisu

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest postępującą chorobą zapalną, w przebiegu której dochodzi do nieodwracalnej obturacji dróg oddechowych, jednak odpowiednia interwencja medyczna może zmniejszyć nasilenie objawów, łagodzić zaostrzenia, a – stosowana bardzo systematycznie – nawet zmniejszać incydenty zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz wydłużać życie pacjentów. Ale czy można przewlekle leczyć antybiotykami chorych cierpiących na POChP, u których pojawiają się zaostrzenia?

Przede wszystkim u każdego pacjenta z POChP powinno się zostać zastosowane szczepienia ochronne przeciwko grypie i pneumokokom. Niewskazane jest palenie tytoniu i ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza – chorym odradza się wychodzenie z domu w czasie, kiedy na zewnątrz jest smog. Pacjent powinien również przyjmować sterydy wziewne – we wszystkich badaniach opublikowanych w 2019 roku najskuteczniejszą metodą leczenia okazała się terapia trójlekowa, w skład której wchodzi steryd, lek antycholinergiczny oraz beta2-mimetyk, stosowane z jednego inhalatora.

U których pacjentów z POChP najczęściej pojawiają się zaostrzenia? Jak prawidłowo leczyć takich chorych? Ile czasu stosować antybiotykoterapię? Na te pytania odpowiada w ciekawym wykładzie prof. dr hab. Piotr Kuna.