1 Astma alergiczna – najnowsze wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne

W Polsce czas od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania astmy wynosi 7 lat. Dopiero po takim okresie stawiamy rozpoznanie i zaczynamy leczyć pacjenta prawidłowo.

Diagnostyka

W najnowszym raporcie GINA, czyli Globalnej Inicjatywie na Rzecz Astmy, podtrzymano dotychczasowe zalecenia dotyczące rozpoznawania tej choroby. Astmę diagnozujemy u pacjentów, u których występują następujące objawy:
• kaszel, szczególnie suchy, męczący, nasilający się w nocy, po kontakcie z alergenem,
• duszność, która pojawia się po kontakcie z alergenem, po wysiłku fizycznym czy przy infekcji układu oddechowego. Objaw tej często opisywany jest przez pacjentów jako uczucie ucisku lub gniecenia w klatce piersiowej. Dzieci najczęściej definiują go jako ból w klatce piersiowej,
• świsty, najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby.

Współwystępowanie 2 objawów jednocześnie powinno nasunąć podejrzenie astmy u pacjenta. Izolowany kaszel lub duszność nie dają pewności, że to astma.

W praktyce klinicznej rozpoznanie stawiane jest po dość długim czasie obserwacji pacjenta. Dlaczego? Astma jest chorobą zmienną. Objawy pojawiają się przy wysiłku fizycznym, po kontakcie z alergenem, przy infekcji, po ekspozycji na z...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2022-12-09.