5 Postępowanie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) na podstawie Raportu GOLD 2023

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to częsta, postępująca i nieuleczalna choroba, która w Polsce dotyczy około 3 milionów osób. Pomimo tak częstego występowania problemem jest brak wystarczającej wiedzy o POChP w społeczeństwie: większość ludzi obawia się nowotworów, udaru mózgu i zawału serca, a bardzo niewielu ma świadomość, jak poważną chorobą jest POChP.

  Patogeneza POChP


W znacznym uproszczeniu patogeneza POChP przedstawia się następująco: dym tytoniowy, głównie zawarte w nim substancje smoliste, powodują zlepianie się rzęsek na błonie śluzowej oskrzeli, co powoduje, że pyły organiczne i nieorganiczne, a także drobnoustroje bez przeszkód dostają się do dolnych dróg oddechowych. Uruchomiony zostaje proces zapalny, który powoduje zniszczenie tkanki płucnej i tworzenie się pęcherzy rozedmowych. Zaawansowana rozedma, zmiany w pęcherzykach płucnych i w drogach oddechowych są nieodwracalne. Na tym polega dramatyzm POChP ‒ nie dysponujemy metodą leczenia pozwalającą na regenerację płuc.

Postęp wiedzy na temat historii naturalnej POChP umożliwił zidentyfikowanie również innych czynników ryzyka i wprowadzenie nowego podziału choroby uwzględniającego inne czynniki etiologiczne.



Raport GOLD 2023 zawiera liczne zmiany odzwierciedlające lepsze rozumienie znaczenia przyczyn i przebiegu choroby oraz możliwości leczenia.

Pandemia COVID-19 spowodowała poważne problemy w opiece nad pacjentami z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, w tym POChP, przede wszystkim na skutek ograniczenia wykonywania spirometrii, która jest podstawowym badaniem umożliwiającym potwierdzenie rozpoznania POChP. Z badań epidemiologicznych wiadomo, że najszybszy spadek wydolności wen...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.