Reakcja anafilaktyczna. Plan na leczenie ratunkowe
Co w artykule
- Najczęstsze przyczyny anafilaksji
- Jak wygląda obraz kliniczny reakcji anafilaktycznej
- Czynniki ryzyka i diagnostyka różnicowa
- Postępowanie ratunkowe w anafilaksji
- Postępowanie długoterminowe w anafilaksji
- Anafilaksja ‒ błędy i mity
dr n. med. Piotr Łacwik
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi
Wstęp
Anafilaksja to uogólniona, potencjalnie zagrażająca życiu reakcja z nadwrażliwości. Częstość jej występowania wzrasta i obecnie szacuje się, że jedna na 300 osób w Europie dozna reakcji anafilaktycznej przynajmniej raz w życiu. Dobre rokowanie (śmiertelność anafilaksji wynosi poniżej 1%) zapewnia przede wszystkim skuteczna terapia, dlatego sprawne rozpoznanie i wczesne włączenie leczenia ratunkowego odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pacjentom bezpieczeństwa.
Najczęstsze przyczyny anafilaksji
Objawy reakcji anafilaktycznej pojawiają się w wyniku nagłego, masywnego uwalniania mediatorów z komórek tucznych, najczęściej w wyniku IgE-zależnej reakcji nadwrażliwości na pokarmy, leki lub jady owadów, jednak w aż jednym na 5 przypadków czynnik wyzwalający pozostaje nieznany, nawet pomimo szczegółowej diagnostyki.
Najczęstsze przyczyny anafilaksji ilustruje tabela 1.
Jak wygląda obraz kliniczny reakcji anafilaktycznej
Objawy anafilaksji mogą pojawić się od kilku do kilkunastu minut od ekspozycji na czynnik wyzwalający (tzw. trigger). Możliwa jest jednak reakcja opóźniona, w której pierwsze symptomy pojawiają się dopiero kilka godzin po narażeniu. Dotyczy to zwłaszcz...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.
Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »