Wnioski i rekomendacje po Kongresie PTA. Co dalej z leczeniem astmy?

Jak co trzy lata, Międzynarodowy Kongres PTA zgromadził czołowych specjalistów z dziedziny alergologii i pulmonologii. Podczas wydarzenia eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami z praktyki klinicznej, podkreślając znaczenie odpowiedniego doboru terapii i nowoczesnych metod diagnostycznych w leczeniu astmy.

DMDO – powszechna u chorych na astmę


9-12 października w Krakowie odbył się XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). W ramach grantu naukowo-szkoleniowego przyznanego przez firmę Chiesi zorganizowano sesję Hot Topic pt. „Heterogenność astmy i zmiana paradygmatu leczenia a codzienna praktyka”.

Obserwuję problemy z kwalifikacją pacjentów do leczenia biologicznego. Bardzo wielu chorych skierowanych do terapii biologicznej astmy jest leczonych jedynie średnią dawką wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS). Ostatnio zaobserwowałem co najmniej trzy przypadki, w których po intensyfikacji leczenia, zwiększeniu dawki wGKS, edukacji w zakresie aerozoloterapii, włączeniu innych leków kontrolujących, doszło do bardzo istotnej poprawy kontroli choroby i zmniejszenia częstości zaostrzeń, a więc okazało się, że leczenie biologiczne nie było u tych pacjentów potrzebne – zaznacz...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-11-08.