Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL): szansa na przełom w leczeniu

Podczas 64. zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologów (ASH) przedstawiono m.in. przełomowe wyniki badań dotyczące chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną z obecnością chromosomu Philadelphia, które jeszcze 10 lat temu byłyby traktowane jako science fiction. Niewątpliwie zmienią one praktykę kliniczną o 180 stopni – mówi prof. Sebastian Giebel.

Wyróżnia się dwie linie podziału ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL), które determinują sposób leczenia. Pierwszą jest podział na podtyp Philadelphia-dodatni (Ph+), czyli z obecnością translokacji (9:22), lub na Philadelphia-ujemny (Ph-), w przypadku którego nie stwierdza się obecności tej aberracji chromosomowej. Druga linia podziału to ostre białaczki limfoblastyczne B komórkowe i ostre białaczki limfoblastyczne T komórkowe.

Od dłuższego czasu algorytmy leczenia pacjentów Ph+ i Ph- są coraz bardziej rozbieżne. U chorych z Philadelphia-ujemną postacią ostrej białaczki limfoblastycznej podstawę leczenia stanowi chemioterapia. Obecnie dąży się do jej eskalacji, w związku z tym klinicyści starają się intensyfikować chemioterapię zgodnie z protokołami pediatrycznymi, w których dawki leków cytostatycznych są nie tylko bardziej intensywne, ale też gęstsze niż w protokołach przeznaczonych dla dorosłych. Jednak takie ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.