Endometrioza - choroba o wielu twarzach

Należy rozsądnie i długofalowo planować leczenie pacjentki z endometriozą. Stosowanie metod radykalnych jako terapii I rzutu jest często błędem i może narażać chorą na szereg komplikacji. Decyzja o leczeniu operacyjnym powinna być podejmowana z dużą ostrożnością, po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjentki oraz po uwzględnieniu jej planów prokreacyjnych i ewentualnym zabezpieczeniu płodności – mówi dr hab. n. med. Michał Ciebiera, prof. CMKP, dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet i lekarz kierujący Oddziałem Ginekologii w tym instytucie, pełniący obowiązki kierownika w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP, redaktor naczelny periodyku „Journal of Endometriosis and Pelvic Pain Disorders”.

dr hab. n. med. Michał Ciebiera
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet; II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Opis przypadku


34-letnia pacjentka zgłosiła się do mnie z powodu trwających od wielu miesięcy niepowodzeń prokreacyjnych.

W wywiadzie: endometrioza zaawansowanego stopnia, przebyte liczne operacje laparoskopowego wyłuszczenia torbieli endometrialnej jajnika prawego i lewego. Wskazaniem do zabiegu były średnio nasilone dolegliwości bólowe i zwiększający się obwód torbieli.

W trakcie wielu lat swojej choroby pacjentka nie dostała od lekarzy żadnych konkretnych wytycznych dotyczących prokreacji. W przeszłości kobieta przez krótki czas stosowała antykoncepcję. ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.