Kardiologia – nowości w terapiach

Podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) przedstawiono wyniki wielu bardzo ważnych badań klinicznych w sesjach typu hot line i late breaking science, mimo że był to rok covidowy, który z pewnością utrudniał prowadzenie takich badań – mówi prof. dr hab. n. med. Maria Trusz-Gluza z Katowic.

Badanie SECURE


Celem badania była optymalizacja zasad wtórnej prewencji sercowo-naczyniowej u pacjentów w starszym wieku. Do badania włączono 2500 chorych po zawale mięśnia sercowego, z minimum jednym czynnikiem ryzyka, jak: cukrzyca, umiarkowana lub łagodna niewydolność nerek, przebyta rewaskularyzacja wieńcowa, przebyty zawał mięśnia sercowego, przebyty udar mózgu, wiek ≥ 75 lat. Średni wiek uczestnika badania wynosił 76 lat.

Porównywano takie samo leczenie, ale w dwóch wersjach. Pacjenci włączeni do pierwszego ramienia otrzymywali polipill, czyli tabletkę złożoną z trzech leków: kwasu acetylosalicylowego w dawce 100 mg/dz., atorwastatyny 20 lub 40 mg/dz i inhibitora konwertazy angiotensyny w postaci ramiprylu w dawce 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg/dziennie. Pacjenci włączeni do drugiego ramienia otrzymywali leczenie standardowe złożone z tych samych leków, ale w pojedynczych tabletkach. Inne leki kardiologiczne i niekardiologiczne, które chorzy wcześniej przyjmowali, zostały utrzymane.

Pierwotnym punktem końcowym był zgon z...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.