Preparaty złożone sprawiają, że pacjenci lepiej stosują się do zaleceń lekarskich

Ramipryl jest najczęściej stosowanym inhibitorem konwertazy angiotensyny, a bisoprolol najczęściej przepisywanym beta-adrenolitykiem. Doświadczenie lekarzy w stosowaniu obu tych leków skłania do tego, żeby z takiego połączenia korzystać w preparacie złożonym” – tłumaczy prof. Andrzej Tykarski w rozmowie na temat korzyści ze stosowania leków złożonych w nadciśnieniu tętniczym.



prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski

red. Katarzyna Matusewicz

Jakie korzyści płyną z przepisywania inhibitorów konwertazy angiotensyny i beta-adrenolityków pacjentom z nadciśnieniem tętniczym i współistniejącymi chorobami układu sercowo-naczyniowego? Są przecież inne kombinacje lekowe wskazane dla tych chorych, jak np. sartan z blokerem kanału wapniowego lub diuretykiem tiazydowym.

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że inhibitory konwertazy angiotensyny, jak i beta-adrenolityki to dwie z pięciu grup leków, które redukują ryzyko sercowo-naczyniowe u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Szczególnie korzyści z terapii tymi lekami odnoszą pacjenci ze współistniejącymi chorobami serca i naczyń. Zgodnie z najnowszym wytycznymi europekskimi, są uznane za podstawowe leki hipotensyjne u pacjentów z towarzyszącą chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca czy z niewydolnością serca, zarówno z zachowaną, jak i upośledzoną frakcją wyrzutową lewej komory.

Inhibitory konwertazy angiotensyny należy porównać z sartanami. Są to dwie grupy leków blokujących układ regina-angiotensyna-aldoste...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.