2 Migrena i bóle głowy typu napięciowego – jak różnicować i leczyć

Migrena jest często błędnie rozpoznawana przez lekarzy jako ból głowy typu napięciowego – choć oba schorzenia mają wiele cech wspólnych, to jednak istotnie różnią się między sobą zarówno pod kątem objawów, jak i leczenia. O ich odmienności świadczy już sam fakt, że zostały odrębnie sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Z pomocą w różnicowaniu obu chorób przychodzi m.in. opracowana w 2018 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy (International Classification of Headache Disorders, ICHD) (1).

Według niej mianem migreny określa się wyłącznie schorzenie, które ma charakter pierwotny – czyli którego pojawienie się nie jest wtórne do innych jednostek chorobowych. Według różnych danych epidemiologicznych migrena jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających ludzi na całym świecie. W badaniu przeprowadzonym przez Norweski Narodowy Ośrodek Bólu Głowy (Norwegian National Headache Center) oszacowano, że częstość występowania migreny w Europie może sięgać 14% (2).

Według autorów międzynarodowego badania globalnego obciążenia chorobami (Global Burden of Disease Study, GBD) przeprowadzonego przez Instytut Metryki i Ewaluacji Zdrowia (Institute for Health Met...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2022-12-09.