1 Polska neurologia potrzebuje reorganizacji

Uwarunkowania społeczne, demograficzne i ekonomiczne sprawiają, że schorzenia układu nerwowego są od pewnego czasu coraz poważniejszym problemem zdrowotnym. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do rządów krajów wysoko rozwiniętych, aby uznały choroby neurologiczne za jeden z kluczowych obszarów zdrowia publicznego. W Polsce od lat toczy się dyskusja na temat kierunku rozwoju opieki neurologicznej. Zapytaliśmy ekspertów, jak oceniają stan polskiej neurologii oraz jakie zmiany uważają za najpilniejsze.

Cały świat zmierza w kierunku referencyjności świadczeń zdrowotnych

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego:

W ubiegłym roku powstała tzw. biała księga polskiej neurologii, czyli raport przygotowany z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Neurologicznego we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zatytułowany „Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 roku”. Analiza wykazała, że mamy pewne zasoby w systemie, które dobrze służą pacjentom. Należą do nich m.in. sieć oddziałów i poradni neurologicznyc...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.