1 Dzisiaj oko, jutro mózg. Co się dzieje, gdy zbagatelizujemy pozornie niegroźne objawy

Niedokrwienie oka jest często wstępem do niedokrwienia mózgu i wymaga bezzwłocznej diagnostyki i leczenia. Jeśli jest to niemożliwe od razu, warto przynajmniej włączyć kwas acetylosalicylowy ‒ mówi dr hab. n. med. Dariusz Gąsecki z Kliniki Neurologii Dorosłych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pacjent 67-letni z nadciśnieniem tętniczym, palacz tytoniu (20 paczkolat), bez innych znanych chorób w wywiadzie, w pewnym momencie poczuł osłabienie z lewej strony ciała. Jednocześnie przez chwilę czuł się oszołomiony. Potem stwierdził, że przestał zupełnie widzieć prawym okiem. Wszystkie objawy utrzymywały się 15 min, a samo zaburzenie widzenia ‒ około 5 min. Pacjent nie zwrócił na nie specjalnej uwagi, bo trwały krótko i całkowicie ustąpiły.

Objawy pojawiły się ponownie jeszcze w tym samym tygodniu, ale tym razem trwały już tylko kilka sekund i pacjent miał jedynie zaburzenia widzenia prawym okiem, w dodatku nie przestał całkowicie widzieć. Chory opisywał zaburzenia jako „mgłę przed okiem”, która ustąpiła w ciągu 5‒10 sekund. Nie zauważył innych objawów. Mężczyzna ponownie nie zgłosił s...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2022-12-09.