Komu i w jaki sposób podawać szczepionkę przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM)?

W Europie rozpowszechnienie szczepień przeciwko KZM oraz compliance z nimi związany charakteryzują się znaczną zmiennością pomiędzy poszczególnymi krajami, z ogólnie niską wyszczepialnością. Brak potrzeby umieszczania tego szczepienia w obowiązkowym programie szczepień związany jest głównie z brakiem poczucia zagrożenia chorobą i związaną z nim potrzebą uodpornienia.

W związku z tym, że wirus KZM znajduje się w ślinie zakażonego kleszcza, transmisja zakażenia odbywa się zaraz po ukąszeniu przez kleszcza (inaczej niż w przypadku krętka Borelii, który znajduje się w przewodzie pokarmowym kleszcza i może dostać się do aparatu gębowego dopiero po dłuższym czasie żerowania na żywicielu). W takim wypadku najlepszą ochroną byłoby unikanie ukąszenia przez kleszcze (odpowiedni ubiór, repelenty), jednak realnie nie jest to metoda o wysokiej skuteczności. Najlepszą ochronę przed chorobą zapewniają więc szczepienia przeciwko KZM.

Szczepienia te dostępne są głównie w Europie Zachodniej, a także w ograniczonej liczbie poradni medycyny podróży w Australii. W Kanadzie szczepionka została wycofana z rynku, również w USA szczepienia nie są dostępne.

Obecnie w Europie (także w Polsce) zarej...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.