5 Interakcje antybiotyków z innymi lekami

Antybiotyki są jedną z głównych grup leków zaangażowanych w interakcje międzylekowe [1]. Powszechność ich stosowania i niewielka świadomość personelu medycznego na temat skali oddziaływania antybiotyków z innymi lekami mogą powodować, iż są one nieświadomie podawane w kombinacjach, które nie tylko nie gwarantują odpowiedniej skuteczności, ale i wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Interakcje międzylekowe dzieli się na farmaceutyczne, farmakodynamiczne i farmakokinetyczne. Interakcje farmaceutyczne to interakcje zachodzące poza organizmem człowieka (między innymi w trakcie przygotowywania leków), prowadzące do negatywnych zmian właściwości środków leczniczych – np. tworzenie związku kompleksowego aminoglikozydu i penicyliny po rozpuszczeniu obu substancji w tym samym roztworze [2]. O interakcjach farmakodynamicznych mówimy wówczas, gdy przy jednoczesnym podaniu dwóch lub więcej substancji, ze względu na działanie na ten sam receptor/narząd albo w wyniku procesów sprzężenia zwrotnego, dochodzi do wzmocnienia lub osłabienia ich aktywności – tu przykładem może być stosowanie leków wydłużających odstęp QT (np. amiodaron, sotalol, haloperidol, sulpiryd) z fluorochinolonami lub erytromycyną [2], nasilenie ototoksyczności przy jednoczasowym stosowaniu aminoglikozydów i diuretyków pętlowych czy też nasilenie działania nefrotoksycznego przy połączeniu aminoglikozydów z cefalosporynami.

Wreszcie, wyróżnia się interakcje farmakokinetyczne, polegające na zmianie wchłaniania, metabolizmu lub wydalania leków. Przykładem interakcji farmakokinetycznej zachodzącej na etapie wchłaniania leków z pok...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.