1 Przewlekle bóle stawów – jak diagnozować i leczyć w POZ?

Ból stawów jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej wynika on z istniejącej patologii stawu i otaczających go struktur, czasami jednak przyczyny trzeba szukać w innym miejscu.

Ciało człowieka składa się z około 400 stawów, w skład których wchodzą także: ścięgna, więzadła, torebka stawowa i inne struktury mogące dawać objawy bólowe. Prawidłowa budowa oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów odgrywają bardzo dużą rolę w sprawności pacjenta. Ból stawów znacznie obniża jakość życia oraz może prowadzić do niepełnosprawności. Ból może mieć charakter niezapalny i wtedy określany jest terminem „artralgia” lub być wynikiem stanu zapalnego – wówczas mówi się o zapaleniu stawów – arthritis.

Przyczyn dysfunkcji stawów jest bardzo dużo. W niniejszym artykule opisano najczęstsze jednostki chorobowe, w przebiegu których występują dolegliwości bólowe stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów zalicza się do grupy najczęściej występujących chorób, zwłaszcza u osób w wieku podeszłym. Wysoki wskaźnik inwalidztwa i obniżenie jakości życia powoduje, że choroba ta jest główną przyczyną znacznego ograniczenia sprawności w populacji osób starszych [1]. Starzenie się społeczeństwa oraz wzrost liczby osób z otyłością sprawia, że występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów stale rośnie. Wśród osób powyżej 75. roku życia zmaga się z nią ponad 80% populacji [2]. W przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia struktur stawowych, pojawienia się dolegliwości bólowych i upośledzenia funkcji stawu. Choroba zwyrodnieniowa, będąca najczęstszym schorzeniem stawów, stanowi istotny problem społeczny oraz ekonomiczny [3].

Omawiane schorzenie najczęściej dotyka jeden lub kilka stawów, postać wielostawowa jest bardzo rzadka. Stawami najczęściej...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.