2 Przewlekła sterydoterapia – częsty problem interdyscyplinarny w gabinecie lekarskim

61-letnia pacjentka z nadciśnieniem tętniczym, otyłością (BMI 34 kg/m2), hipercholesterolemią oraz niedoczynnością tarczycy (po strumektomii z powodu wola guzkowego obojętnego) zgłosiła się na rutynową wizytę do internisty w celu otrzymania recepty na stale przyjmowane leki. Pacjentka okazała kartę wypisową z pobytu szpitalnego w oddziale pulmonologicznym sprzed 3 miesięcy, gdzie była hospitalizowana z powodu zapalenia płuc w przebiegu COVID.

Była to ponowna infekcja koronawirusowa, po tym, jak 6 miesięcy wcześniej chorowała po raz pierwszy. Z wywiadu oraz karty wypisowej wynikało, że pacjentka przyjmuje prednizon w dawce 30mg od czasu hospitalizacji. Przed tygodniem, według wcześniejszych zaleceń, dawkę prednizonu zmniejszyła do 25 mg/dobę. Pacjentce zalecono przyjmowanie prednizonu w sumie przez pół roku – do czasu kolejnej kontroli w oddziale chorób płuc. Pacjentka podawała zwyżki ciśnienia tętniczego w czasie, gdy przyjmowała dodatkowo niesteroidowe leki przeciwzapalne z powodu bólów stawów i kręgosłupa; po odstawieniu tych leków wartości ciśnienia ustabilizowały się. Dolegliwości bólowe ustąpiły po rehabilitacji.

Pacjentka relacjonowała ponadto zwiększony apetyt i wzrost masy ciała o 5 kg w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Wartości glikemii wahały ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.