2 Żadna inna choroba nie daje aż tylu powikłań

  Czego dowiesz się z artykułu:


  • Dlaczego otyłość jest chorobą?
  • Dlaczego lekarze nie rozpoznają otyłości
  • Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała – zasady prawidłowej diagnostyki
  • Jak wygląda mechanizm działania nowych leków
  • Choroba niczyja – skąd wzięło się takie określenie

Idziemy w kierunku leczenia pacjentów z chorobą otyłościową lekami inkretynowymi, które nie tylko skuteczniej redukują masę ciała, ale dodatkowo mają korzystny wpływ na zaburzenia metaboliczne ‒ mówi prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska z Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Otyłość została uznana za chorobę i wpisana na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (kod E66 w klasyfikacji ICD-10), co nakłada na lekarzy obowiązek jej rozpoznawania, ustalania przyczyn i leczenia. W skład zespołu terapeutycznego powinni wchodzić także: dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog i chirurg bariatra. Dlaczego otyłość jest chorobą? Bo ma swoje przyczyny, objawy, etapy rozwoju klinicznego i powikłania. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ich ponad 200. Nie znam innej choroby, która dawałaby aż tyle powikłań.

Na otyłość choruje 1/4 dorosłej populacji. Trzech na 5 Polaków ma nadwagę. Nieprawidłową masę ciała obserwuje się coraz częściej u dzieci. Polska jest uznawana za pierwszy kraj w Europie pod względem tempa przyrostu odsetka otyłości wśród dzieci. Problem nadwagi i oty...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.