1 ... Durules w zapobieganiu i leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza w obliczu nowego paradygmatu witaminy C

Czego dowiesz się z artykułu:


  • Kiedy mówimy o niedoborze żelaza, a jak definiujemy niedokrwistość z niedoboru żelaza
  • Jakie są implikacje kliniczne niedoboru Fe w organizmie
  • Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrywanie niedoboru żelaza i wdrażanie leczenia
  • Na czym polega relacja żelazo v. witamina C w świetle nowych doniesień
  • Na czym opierają się najważniejsze zasady leczenia niedoboru Fe i niedokrwistości z niedoboru Fe
  • Jakie preparaty są rekomendowane w terapii i jak je stosować w praktyce

Wstęp


Niedobór żelaza (ang. iron deficiency ‒ ID) jest najczęstszym zaburzeniem odżywiania na świecie i główną przyczyną globalnej niedokrwistości, która dotyczy około jednej trzeciej światowej populacji [1].

Niedobór żelaza definiuje się jako stan, w którym zapasy żelaza są zmniejszone lub nawet wyczerpane przy braku jawnej niedokrwistości, co wskazuje, że podaż żelaza do erytropoezy jest nadal utrzymywana. Należy podkreślić, że niedokrwistość (stężenie hemoglobiny u kobiet poniżej 12g/dl, u kobiet w ciąży <11g/dl, u mężczyzn <13g/dl) jest najłatwiej rozpoznawalnym objawem jego niedoboru (tabl.1). Brak żelaza może wpływać na inne tkanki/organy niż erytropoeza, takie jak mięśnie szkieletowe, mózg czy serce. Często twierdzi się, że objawy zmęczenia, osłabienia mięśni, zmniejszonej wydolności fizycznej, zaburzenia poznawcze mogą być spowodowane niedoborem żelaza odpowiednio w mięśniach szkieletowych lub mózgu. Jednak obecnie prawidłowa ich interpretacja jako oznak niedoboru żelaza jest tylko retrospektywna, gdy ustępują po terapii żelazem [1].

Dane epidemiologiczne

Niedobór żelaza według danych epidemiologicznych dotyka od 37% do 61% pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca [2-5] i od 24% do 85% pacjentów z przewlekłą chorobą nerek [6, 7], wyższe wskaźniki są związane z zaawansowaną chorobą. Występuje również u 13-90% pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit, w zależności od aktywności i nasilenia choroby [6]. Niedobór żelaza i niedokrwistość z powodu żelaza odnotowano odpowiednio u 42,6% i 33% pacjentów z chorobą nowotworową i ich nasilenie było związane z zaawansowaniem choroby oraz stosowaną terapią przeciwnowotworową [8]. Niedobór żelaza obserwuje się również u ponad połowy pacjentów chirurgic...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.