3 Postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne w pokrzywce przewlekłej – opis przypadku

Pokrzywka to heterogenny zespół chorobowy o niejednorodnej etiopatogenezie, którego manifestacją kliniczną jest charakterystyczna zmiana skórna określana jako bąbel pokrzywkowy. Jego istotą morfologiczną jest pojawienie się obrzęku w obrębie skóry właściwej. Wielkość bąbli może być różna – od kilkumilimetrowych do kilkunastocentymetrowych zlewających się zmian, podobnie zabarwienie – od porcelanowobiałej, poprzez bladoróżową, do barwy czerwonej, natomiast wspólną cechą jest szybkie pojawianie się zmian oraz ich ustępowanie – zwykle do 24 godzin bez pozostawienia śladu. Typowe wykwity pokrzywkowe swędzą, są dobrze odgraniczone, otoczone rumieniem i bledną przy ucisku.

Pokrzywka jest schorzeniem często spotykanym w praktyce lekarskiej, a w szczególności w gabinecie alergologa i dermatologa. Rozpoznanie samego objawu jest proste, czasami stawiane przez samego pacjenta, natomiast ustalenie przyczyny to nie lada wyzwanie dla klinicysty, które czasem – pomimo przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki – kończy się niepowodzeniem. Szczególny problem kliniczny stanowi pokrzywka przewlekła, w której wykwity pojawiają się codziennie przez okres ponad 6 tygodni.

W związku z tym, że występowanie zmian jest trudne do przewidzenia, pacjenci odczuwają niepokój, napięcie, rozdrażnienie, zawstydzenie. Pokrzywka wpływa niekorzystnie na kontakty społeczne...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 24-09-2020.