7 Czy lekarz POZ może rozpocząć terapię niedoczynności tarczycy – jak postawić diagnozę i rozpocząć leczenie, kiedy skierować do specjalisty?

Lekarze innych specjalności niż endokrynologia, zwłaszcza lekarze rodzinni i interniści, nie tylko mogą, ale wręcz powinni uczestniczyć w diagnozowaniu i leczeniu chorób endokrynologicznych. Spora liczba pacjentów zgłaszających się z problemem zmęczenia, zaburzeń nastroju czy przyboru masy ciała wymaga, a coraz częściej wręcz domaga się przynajmniej podstawowej diagnostyki hormonalnej. Programy przesiewowe proponujące ocenę tarczycy – zarówno laboratoryjną, jak i w USG – generują dodatkowo ogromną rzeszę pacjentów szukających porady w tym zakresie. Obciążenia wynikające z tego zjawiska będą zatem prawdopodobnie coraz większe, a wydaje się nieprawdopodobne, aby kształcenie endokrynologów było w stanie nadążyć za tak dużymi potrzebami społeczeństwa oraz aby mogli oni zapewnić opiekę tak szerokiej populacji bez pomocy lekarzy ogólnych.

W 2017 roku powstały wytyczne (autorstwa konsultanta krajowego) określające w jasny i przejrzysty sposób zasady współdziałania lekarza POZ i endokrynologa w zakresie zarówno badań diagnostycznych, jak i leczenia endokrynopatii [1]. Wskazują one tym samym problemy kliniczne, które mogą być rozwiązane na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a także sytuacje, które powinny skłaniać do skierowania do specjalisty. Jednym z „uprawnień” lekarza POZ jest rozpoczynanie terapii l-tyroksyną w tych przypadk...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta, zarejestruj się »
Zaloguj_f
Zalogowanie oznacza akceptację Regulaminu Konsylium24.pl w aktualnym brzmieniu, ostatnia aktualizacja 2024-03-07.