Fotodermatozy idiopatyczne. Hot wskazówki jak diagnozować i leczyć

Co w artykule:



dr n. med. Małgorzata Skibińska
Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt
Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Wstęp


Fotodermatozami określamy grupę chorób, w których pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (ang. ultraviolet radiation ‒ UVR) lub widzialnego (ang. visible light ‒ VL) dochodzi do pojawiania się zmian skórnych. Możemy je podzielić na fotodermatozy: mediowane immunologicznie (nazywane w przeszłości idiopatycznymi), uwarunkowane genetycznie, występujące w przebiegu chorób metabolicznych (porfirie), choroby, do których zaostrzenia objawów dochodzi po ekspozycji na promieniowanie UV oraz występujące po lekach (również ziołach i suplementach) i kontakcie z substancjami chemicznymi (odczyny fototoksyczne i rzadziej fotoalergiczne).

Niektóre z fotodermatoz są częste, a niektóre z nich występują niezmiernie rzadko. Około 1/3 pacjentów chorujących na fotodermatozy ocenia ich wpływ na jakość życia (mierzony w skali Dermatology Life Quality Index [DLQI]) jako bardzo duży lub ekstremalnie duży. Obniżenie jakości życia u tych chorych związane jest zarówno z osutkami występującymi na eksponowanej na promieniowanie słoneczne skórze i objawami im towarzyszącymi – bólem, świądem i pieczeniem, jak i koniecznością nie tylko znaczącego zmniejszenia czasu przebywania na słońcu, ale również stosowania bardzo ścisłych, często ekstremalnych zasad fotoprotekcji.

W niniejszym artykule omówione zostaną tzw. fotodermatozy mediowane immunologicznie, zwane również pierwotnymi lub idiopatycznymi.



Hot wskazówki

U każdego pacjenta z podejrzeniem nadwrażliwości na promieniowanie ultrafioletowe i/lub widzialne należy wprowadzić zasady ścisłej fotoprotekcji Fotoprotekcja. Top wskazówki w tym unikani...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.

Ta strona używa cookies i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej szczegółów w Polityce prywatności

Zamknij