Chory na cukrzycę w dobie pandemii SARS-CoV-2

Autor: Redakcja serwisu

Wirus SARS-CoV-2 jest niebezpieczny głównie dlatego, że dość często powoduje ciężki przebieg i zgony, do których predestynują niektóre choroby przewlekłe. Należą do nich głównie nadciśnienie i inne choroby sercowo-naczyniowe, przewlekła choroba nerek, ale nie tylko – wśród nich wyróżnia się także cukrzycę, która według badań przyczynia się do rozwoju zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) oraz szybszej progresji choroby.

Czy jednak cukrzyca zwiększa ryzyko zakażenia SARS-CoV-2? Nie wiadomo. Jak wskazuje prof. dr hab. n. med. Edward Franek na podstawie analiz naukowych, we wszystkich populacjach średni odsetek chorych na cukrzycę wśród pacjentów z COVID-19 był taki sam, jak odsetek osób bez cukrzycy. Istnieje jednak kilka publikacji, które sugerują, że zakażenie nowym koronawirusem wpływa na kontrolę cukrzycy i glikemię. Warto również pamiętać, że cukrzyca upośledza odporność i może predestynować cięższy przebieg zakażenia nowym koronawirusem.

Szczegóły związane z oddziaływaniem wirusa SARS-CoV-2 na organizm, parametrów pacjentów z cukrzycą i COVID-19 oraz mechanizmach pogorszenia kontroli cukrzycy prof. dr hab. n. med. Edward Franek omawia w ciekawym materiale wideo.

Zobacz wykład!