Wpływ cukrzycy na funkcjonowanie psychospołeczne pacjentów

Autor: Redakcja serwisu

Dla bardzo wielu ludzi – z punktu widzenia biologicznego funkcjonowania mózgu – niektóre informacje i sytuacje są takim samym zagrożeniem, jak dla przodków współczesnego człowieka widok drapieżnika. W procesie ewolucji ludzie wykształcili umiejętność automatycznego i szybkiego wykrywania tego, co może im zagrażać, oraz zachowania czujności. Często system ten aktywizuje się 3–5 sekundy wcześniej, niż system odpowiadający za racjonalne myślenie. Dlatego jeśli coś jest dla pacjenta niezrozumiałe, nie radzi sobie z tym, odkłada na później różne czynności związane m.in. z zachowaniem zdrowia, może to w niedługim czasie stanowić poważny problem, który doprowadzi do chorób psychofizycznych.

Jak pokazują badania, sprawność funkcjonowania poznawczego chorych na cukrzycę jest istotnie mniejsza niż osób zdrowych. Deficyty poznawcze mogą występować już na bardzo wczesnych etapach cukrzycy i dodatkowo nasilać się przez zespół metaboliczny.

O szczegółach dotyczących funkcjonowania psychofizycznego diabetyków, ich reakcjach na komplikacja związane z chorobą oraz związku między cukrzycą a problemami psychicznymi opowiada w wykładzie wideo dr hab. Mariola Kosowicz.

Zobacz!