3 Witamina D – znaczenie dla organizmu i problem jej niedoboru

Minęło 100 lat od odkrycia witaminy D. Do niedawna jej rolę postrzegano głównie w aspekcie wpływu na gospodarkę wapniową ustroju oraz metabolizm kości. Ma ona jednak dużo większe znaczenie, szczególnie w patogenezie chorób pozakostnych, a jej niedobór rozpoznaje się u 25‒50% pacjentów.

Metabolizm witaminy D


Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i jest dostarczana do organizmu wraz z produktami żywnościowymi oraz syntetyzowana w skórze przy udziale promieni ultrafioletowych B (UVB). W dalszych etapach witamina D jest metabolizowana w nerkach i wątrobie do aktywnej postaci ‒ 1,25-dihydroksywitaminy D [1,25(OH)D3]. Istnieją dwie formy witaminy D: D2 (ergokalcyferol) i D3 (cholekalcyferol). Witamina D2 występuje w roślinach, natomiast witamina D3 jest wytwarzana w organizmach zwierzęcych i przez ludzi. W organizmie ludzkim prowitamina D3, pod wpływem promieniowania słonecznego UVB (długość fal 290–315 nm), jest przekształcana do prewitaminy D3, ta zaś, za sprawą ciepła, ulega izomeryzacji do witaminy D3. Stosowanie kremów z filtrami ochraniającymi przed promieniowaniem UVB może prowadzić do zmniejszenia syntezy nawet o 90%. Natomiast w przypadku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne nie dochodzi do zatrucia witaminą D, ponieważ w przypadku nadmiernej syntezy następuje jej inaktywacja.

Witamina D2 pochodząca z roślinnych źródeł pokarmowych podawana jest w postaci doustnych suplementów, natomiast witamina D3, jak wspomniano, powstaje na skutek ekspozycji ...
Pełna treść dotępna tylko dla zalogowanych użytkowników.